ଏହି ୩ଟି ରାଶି ଉପରେ ସର୍ବଦା ପ୍ରସନ୍ନ ଥାନ୍ତି ଶନିଦେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଶନି ଗ୍ରହ ସମସ୍ତ ନଅ ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟାୟାଧିପତିର ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।  ଅର୍ଥାତ୍ ଶନି ବ୍ୟକ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଫଳଦେଇଥାନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନି ଭଗବାନ ଭଲ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ଫଳ ଓ ଖରାପ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକକୁ ଖରାପ ଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଶନି ଦେବ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହେଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯେତିକି ଆଘାତ କରନ୍ତି, ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଧନୀ ଏବଂ ଖୁସି କରନ୍ତି। ଶନିଙ୍କ ଅଶୁଭ ଛାୟା ଯଦି କାହାର ରାଶିରେ ପଡ଼େ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ସେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଅନ୍ୟପଟେ, ଯଦି ଶନିଙ୍କର ଶୁଭ ଛାୟା ପଡ଼େ ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅଳ୍ପ ମାତ୍ର ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ଏବଂ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଥାଏ।

୧୨ଟି ରାଶି ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ରାଶି ଏପରି ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ଆଜୀବନ ରହିଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଏମାନେ ସର୍ବଦା ଭଗବାନ ଶନିଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ତିନୋଟି ରାଶି ବିଷୟରେ।

ତୁଳା ରାଶି: ତୁଳା ହେଉଛି ଶନି ଦେବଙ୍କର ପ୍ରିୟ ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ରାଶିର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ଶୁକ୍ର ଦେବ। ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ପରିଶ୍ରମୀ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ସ୍ୱଭାବର ଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କର ବହୁତ ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏହି ରାଶି ଉପରେ ଶନି ସର୍ବଦା ଖୁସି ଥାନ୍ତି। ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସମର୍ଥନ କରେ। ସେହି ସମୟରେ, ଶୁକ୍ର ଏହି ରାଶିର ପ୍ରଭୁ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସି ଏବଂ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ।

କୁମ୍ଭ ରାଶି: ଶନି ଦେବଙ୍କ ଶୁଭ ଛାୟା କୁମ୍ଭ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ସର୍ବଦା ରହିଥାଏ। ଏହି ରାଶିର ପ୍ରଭୁ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଶନି ଦେବ ହିଁ। ତେଣୁ ଏହି ରାଶି ପାଇଁ ଶନିଙ୍କ ଛାୟା ସର୍ବଦା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ଭରିଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଧନୀ ଏବଂ ମାନ-ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି।

ମକର ରାଶି: ଶନି ଦେବ ଦୁଇଟି ରାଶି ଚିହ୍ନର ପ୍ରଭୁ ଅଟନ୍ତି। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି କୁମ୍ଭ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ମକର ରାଶି। ଏପରିକି ମକର ରାଶିର ଜାତକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ସାମାନ୍ୟ ଆରାଧନାରେ ହିଁ ସେ ଖୁସି ହୋଇ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସୁଖରେ ଭରିଦିଅନ୍ତି। ମକର ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା ହୋଇଯାଏ।