ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ପୁଣି ଜାରି କଲା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍, କହିଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ୍ ସୁଚିନ୍ତିତ

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

EOW

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା

Ordigital Desk
  • Published: Tuesday, 19 September 2023
  • Updated: 19 September 2023, 10:12 PM IST

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରୀ ଚାପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅର୍ଥନୀତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା(ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ଜାରି କରି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ସମ୍ବାଦ/ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ମିଡିଆ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ୱାରା ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛି । ଗତକାଲି ଜାରି କରିଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ସମେତ କମ୍ପାନୀର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇପିସିର ୫୦୬,୪୬୭,୪୭୧,୪୨୦,୧୨୦-ବିରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା ।

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଓଡବ୍ଳ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଗତ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଜବତ ଓ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଏସବୁ ଦସ୍ତାବିଜର ତଦନ୍ତ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଜାଲି ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୫୦ଜଣରୁ ଅଧିକ ସମ୍ବାଦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ନୟାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଛି ।

Also Read

ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଥିବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଂଚ ସରିନି । ତେଣୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ସମସ୍ତ ଋଣ ଗୋଟିଏ ଶୈଳୀରେ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର ମରାମତି ଓ ଘର ତିଆରି ନାଁରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଅଣାଯାଇଛି । ଜାଲ ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାଖଲ କରି ଏହି ଋଣ ଆସିଛି । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେତିକି ବାସ୍ତବରେ ଦରମା ପାଉଥିଲେ ତା’ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣା ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରକୃତ ଋଣ ଯାହାଙ୍କ ନାଁରେ ଅନୁମୋଦନ ହେଉଥିଲା ସେ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପରେ ତାହା ନଗଦ ଆକାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଣାଯାଉଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣବାବଦ ଇଏମଆଇ ପ୍ରାୟତଃ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମୋଟ ମାସିକ ଦରମା ପରିମାଣ ସହ ସମାନ ଥିଲା । ଇଏମଆଇ ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୬୦ଟି କିସ୍ତିରେ ପରିଶୋଧ କରୁଥିଲେ । କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨-୩ଥର ଋଣ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ସ୍ଲିପ୍ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । ତେବେ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ଓ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବି ଏହି ଋଣ ଜାରି ରହିଥିଲା । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏଭଳି ଶୈଳୀରେ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହା କେବଳ ସଂଯୋଗବଶତଃ ନୁହେଁ ବରଂ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଓ ସଂଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କାମ ବୋଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କହିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଜାରି ଥିବା ନିଜ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସମ୍ବାଦର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରିଣୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କରଙ୍କୁ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜେରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଗତକାଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୭ଘଣ୍ଟା ଧରି ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜେରା ସହ କିଛି ଦସ୍ତାବିଜ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ଜେରା ପରେ ବୈଜୟନ୍ତୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯାହାସବୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାହା ଆଧାରହୀନ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ନିଜର ଖବରକାଗଜରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୨ଟି ଆଲେଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭିକେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ପୁଣି ଜାରି କଲା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍, କହିଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ୍ ସୁଚିନ୍ତିତ

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

EOW

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା

Ordigital Desk
  • Published: Tuesday, 19 September 2023
  • Updated: 19 September 2023, 10:12 PM IST

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରୀ ଚାପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅର୍ଥନୀତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା(ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ଜାରି କରି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ସମ୍ବାଦ/ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ମିଡିଆ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ୱାରା ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛି । ଗତକାଲି ଜାରି କରିଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ସମେତ କମ୍ପାନୀର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇପିସିର ୫୦୬,୪୬୭,୪୭୧,୪୨୦,୧୨୦-ବିରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା ।

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଓଡବ୍ଳ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଗତ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଜବତ ଓ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଏସବୁ ଦସ୍ତାବିଜର ତଦନ୍ତ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଜାଲି ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୫୦ଜଣରୁ ଅଧିକ ସମ୍ବାଦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ନୟାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଛି ।

Also Read

ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଥିବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଂଚ ସରିନି । ତେଣୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ସମସ୍ତ ଋଣ ଗୋଟିଏ ଶୈଳୀରେ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର ମରାମତି ଓ ଘର ତିଆରି ନାଁରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଅଣାଯାଇଛି । ଜାଲ ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାଖଲ କରି ଏହି ଋଣ ଆସିଛି । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେତିକି ବାସ୍ତବରେ ଦରମା ପାଉଥିଲେ ତା’ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣା ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରକୃତ ଋଣ ଯାହାଙ୍କ ନାଁରେ ଅନୁମୋଦନ ହେଉଥିଲା ସେ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପରେ ତାହା ନଗଦ ଆକାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଣାଯାଉଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣବାବଦ ଇଏମଆଇ ପ୍ରାୟତଃ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମୋଟ ମାସିକ ଦରମା ପରିମାଣ ସହ ସମାନ ଥିଲା । ଇଏମଆଇ ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୬୦ଟି କିସ୍ତିରେ ପରିଶୋଧ କରୁଥିଲେ । କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨-୩ଥର ଋଣ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ସ୍ଲିପ୍ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । ତେବେ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ଓ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବି ଏହି ଋଣ ଜାରି ରହିଥିଲା । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏଭଳି ଶୈଳୀରେ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହା କେବଳ ସଂଯୋଗବଶତଃ ନୁହେଁ ବରଂ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଓ ସଂଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କାମ ବୋଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କହିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଜାରି ଥିବା ନିଜ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସମ୍ବାଦର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରିଣୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କରଙ୍କୁ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜେରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଗତକାଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୭ଘଣ୍ଟା ଧରି ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜେରା ସହ କିଛି ଦସ୍ତାବିଜ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ଜେରା ପରେ ବୈଜୟନ୍ତୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯାହାସବୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାହା ଆଧାରହୀନ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ନିଜର ଖବରକାଗଜରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୨ଟି ଆଲେଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭିକେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ପୁଣି ଜାରି କଲା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍, କହିଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ୍ ସୁଚିନ୍ତିତ

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

EOW

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା

Ordigital Desk
  • Published: Tuesday, 19 September 2023
  • Updated: 19 September 2023, 10:12 PM IST

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରୀ ଚାପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅର୍ଥନୀତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା(ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ଜାରି କରି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ସମ୍ବାଦ/ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ମିଡିଆ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ୱାରା ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛି । ଗତକାଲି ଜାରି କରିଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ସମେତ କମ୍ପାନୀର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇପିସିର ୫୦୬,୪୬୭,୪୭୧,୪୨୦,୧୨୦-ବିରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା ।

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଓଡବ୍ଳ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଗତ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଜବତ ଓ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଏସବୁ ଦସ୍ତାବିଜର ତଦନ୍ତ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଜାଲି ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୫୦ଜଣରୁ ଅଧିକ ସମ୍ବାଦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ନୟାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଛି ।

Also Read

ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଥିବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଂଚ ସରିନି । ତେଣୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ସମସ୍ତ ଋଣ ଗୋଟିଏ ଶୈଳୀରେ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର ମରାମତି ଓ ଘର ତିଆରି ନାଁରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଅଣାଯାଇଛି । ଜାଲ ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାଖଲ କରି ଏହି ଋଣ ଆସିଛି । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେତିକି ବାସ୍ତବରେ ଦରମା ପାଉଥିଲେ ତା’ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣା ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରକୃତ ଋଣ ଯାହାଙ୍କ ନାଁରେ ଅନୁମୋଦନ ହେଉଥିଲା ସେ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପରେ ତାହା ନଗଦ ଆକାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଣାଯାଉଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣବାବଦ ଇଏମଆଇ ପ୍ରାୟତଃ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମୋଟ ମାସିକ ଦରମା ପରିମାଣ ସହ ସମାନ ଥିଲା । ଇଏମଆଇ ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୬୦ଟି କିସ୍ତିରେ ପରିଶୋଧ କରୁଥିଲେ । କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨-୩ଥର ଋଣ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ସ୍ଲିପ୍ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । ତେବେ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ଓ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବି ଏହି ଋଣ ଜାରି ରହିଥିଲା । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏଭଳି ଶୈଳୀରେ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହା କେବଳ ସଂଯୋଗବଶତଃ ନୁହେଁ ବରଂ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଓ ସଂଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କାମ ବୋଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କହିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଜାରି ଥିବା ନିଜ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସମ୍ବାଦର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରିଣୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କରଙ୍କୁ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜେରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଗତକାଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୭ଘଣ୍ଟା ଧରି ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜେରା ସହ କିଛି ଦସ୍ତାବିଜ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ଜେରା ପରେ ବୈଜୟନ୍ତୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯାହାସବୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାହା ଆଧାରହୀନ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ନିଜର ଖବରକାଗଜରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୨ଟି ଆଲେଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭିକେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ପୁଣି ଜାରି କଲା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍, କହିଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ୍ ସୁଚିନ୍ତିତ

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

EOW

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା

Ordigital Desk
  • Published: Tuesday, 19 September 2023
  • Updated: 19 September 2023, 10:12 PM IST

ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରୀ ଚାପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅର୍ଥନୀତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା(ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ଜାରି କରି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ସମ୍ବାଦ/ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ମିଡିଆ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ୱାରା ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛି । ଗତକାଲି ଜାରି କରିଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ସମେତ କମ୍ପାନୀର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇପିସିର ୫୦୬,୪୬୭,୪୭୧,୪୨୦,୧୨୦-ବିରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା ।

ଆଜି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମର ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଓଡବ୍ଳ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଗତ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଜବତ ଓ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଏସବୁ ଦସ୍ତାବିଜର ତଦନ୍ତ ପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସ୍କାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଜାଲି ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୫୦ଜଣରୁ ଅଧିକ ସମ୍ବାଦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ନୟାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଛି ।

Also Read

ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନିଆଯାଇଥିବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଂଚ ସରିନି । ତେଣୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ସମସ୍ତ ଋଣ ଗୋଟିଏ ଶୈଳୀରେ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର ମରାମତି ଓ ଘର ତିଆରି ନାଁରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଅଣାଯାଇଛି । ଜାଲ ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାଖଲ କରି ଏହି ଋଣ ଆସିଛି । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେତିକି ବାସ୍ତବରେ ଦରମା ପାଉଥିଲେ ତା’ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣା ଦରମା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରକୃତ ଋଣ ଯାହାଙ୍କ ନାଁରେ ଅନୁମୋଦନ ହେଉଥିଲା ସେ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପରେ ତାହା ନଗଦ ଆକାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଣାଯାଉଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣବାବଦ ଇଏମଆଇ ପ୍ରାୟତଃ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମୋଟ ମାସିକ ଦରମା ପରିମାଣ ସହ ସମାନ ଥିଲା । ଇଏମଆଇ ସମ୍ବାଦ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୬୦ଟି କିସ୍ତିରେ ପରିଶୋଧ କରୁଥିଲେ । କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨-୩ଥର ଋଣ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ସ୍ଲିପ୍ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । ତେବେ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ଓ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବି ଏହି ଋଣ ଜାରି ରହିଥିଲା । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏଭଳି ଶୈଳୀରେ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହା କେବଳ ସଂଯୋଗବଶତଃ ନୁହେଁ ବରଂ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଓ ସଂଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କାମ ବୋଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କହିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଜାରି ଥିବା ନିଜ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସମ୍ବାଦର ମାନବସମ୍ବଳ ଅଧିକାରିଣୀ ବୈଜୟନ୍ତୀ କରଙ୍କୁ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜେରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଗତକାଲି ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୭ଘଣ୍ଟା ଧରି ସମ୍ବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜେରା ସହ କିଛି ଦସ୍ତାବିଜ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ଜେରା ପରେ ବୈଜୟନ୍ତୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯାହାସବୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାହା ଆଧାରହୀନ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ନିଜର ଖବରକାଗଜରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୨ଟି ଆଲେଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭିକେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos