ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ

ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

Sarhul Khardi festival PhotoOR

1

Biswajit Samal
  • Published: Wednesday, 24 April 2024
  • Updated: 24 April 2024, 08:21 PM IST

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ମେଳାପଡ଼ିଆରେ ସରନା ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ୮୦ଟି ଗାଁ ସରନା ସମାଜର ଲୋକେ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ମୁଣ୍ଡରେ ପଗଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଏହି ପର୍ବକୁ ବଡ଼ ଧୁମ୍‌ ଧାମ୍‌ର ସହ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଗାଁର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି କରି ଗାଁରେ ବୁଲିଥାନ୍ତି ଏହି ପର୍ବରେ।  

Also Read

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଫୁଲ ଓ ଫଳକୁ ନେଇ ପ୍ରକୃତିର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଏ ଅବସରରେ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶଙ୍କର ଓରାମ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଶିଷ କାମନା କରିଥିଲେ। ସରନା ପୂଜାସ୍ତଳରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ଓରାମ ସଂପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ

ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

Sarhul Khardi festival PhotoOR

1

Biswajit Samal
  • Published: Wednesday, 24 April 2024
  • Updated: 24 April 2024, 08:21 PM IST

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ମେଳାପଡ଼ିଆରେ ସରନା ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ୮୦ଟି ଗାଁ ସରନା ସମାଜର ଲୋକେ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ମୁଣ୍ଡରେ ପଗଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଏହି ପର୍ବକୁ ବଡ଼ ଧୁମ୍‌ ଧାମ୍‌ର ସହ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଗାଁର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି କରି ଗାଁରେ ବୁଲିଥାନ୍ତି ଏହି ପର୍ବରେ।  

Also Read

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଫୁଲ ଓ ଫଳକୁ ନେଇ ପ୍ରକୃତିର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଏ ଅବସରରେ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶଙ୍କର ଓରାମ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଶିଷ କାମନା କରିଥିଲେ। ସରନା ପୂଜାସ୍ତଳରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ଓରାମ ସଂପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ

ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

Sarhul Khardi festival PhotoOR

1

Biswajit Samal
  • Published: Wednesday, 24 April 2024
  • Updated: 24 April 2024, 08:21 PM IST

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ମେଳାପଡ଼ିଆରେ ସରନା ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ୮୦ଟି ଗାଁ ସରନା ସମାଜର ଲୋକେ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ମୁଣ୍ଡରେ ପଗଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଏହି ପର୍ବକୁ ବଡ଼ ଧୁମ୍‌ ଧାମ୍‌ର ସହ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଗାଁର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି କରି ଗାଁରେ ବୁଲିଥାନ୍ତି ଏହି ପର୍ବରେ।  

Also Read

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଫୁଲ ଓ ଫଳକୁ ନେଇ ପ୍ରକୃତିର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଏ ଅବସରରେ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶଙ୍କର ଓରାମ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଶିଷ କାମନା କରିଥିଲେ। ସରନା ପୂଜାସ୍ତଳରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ଓରାମ ସଂପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ

ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

Sarhul Khardi festival PhotoOR

1

Biswajit Samal
  • Published: Wednesday, 24 April 2024
  • Updated: 24 April 2024, 08:21 PM IST

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ମେଳାପଡ଼ିଆରେ ସରନା ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଓରାମ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାରହୁଲ୍ ଖାର୍ଦ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ୮୦ଟି ଗାଁ ସରନା ସମାଜର ଲୋକେ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ମୁଣ୍ଡରେ ପଗଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଏହି ପର୍ବକୁ ବଡ଼ ଧୁମ୍‌ ଧାମ୍‌ର ସହ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଗାଁର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି କରି ଗାଁରେ ବୁଲିଥାନ୍ତି ଏହି ପର୍ବରେ।  

Also Read

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଫୁଲ ଓ ଫଳକୁ ନେଇ ପ୍ରକୃତିର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ସାରନା ସ୍ଥଳରେ ଜଳାଭିଷେକ ସହ ମା’ ସରନା ଓ ପିତା ଧର୍ମେଶଙ୍କ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଏ ଅବସରରେ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶଙ୍କର ଓରାମ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଶିଷ କାମନା କରିଥିଲେ। ସରନା ପୂଜାସ୍ତଳରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ଓରାମ ସଂପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos