୪୦୫ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ OPSCର ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡ଼ିଶା ପବ୍ଲିକ୍‌ ସର୍ଭିସ କମିଶନ(OPSC)ଓଡ଼ିଶା ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା୨୦୨୧ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜରିଆରେ ଓଡିଶା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଡମିଶନ କରି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଗ୍ରୁପ୍ A ଏବଂ B) ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ପଦବୀ ତଥା ସେବାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ତଥା ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆୟୋଗ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି।

ମୋଟ ପଦବୀ- ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, OPSC ମୋଟ ୪୦୫ଟି ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେଉଁଥିରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (OAS) ଗ୍ରୁପ୍-ଏ (ଜୁନିୟର ଶାଖା) ର ୫୦ ଟି ପଦବୀ ରହିଛି।

ବୟସ ସୀମା- ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ, ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ତଥା ୩୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇନଥିବା ଉଚିତ୍। SC / ST / SEBC / ମହିଳା/ ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବୟସ ସୀମା ୫ ବର୍ଷ ଏବଂ ୪୦ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ ଅକ୍ଷମତା ଥିବା PwDs ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷ କୋହଳ ରହିଛି।

ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା- ଇଚ୍ଛୁକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯେକୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସହିତ, ଓଡ଼ିଆ ପଢ଼ିବା, ଲେଖିବା ଏବଂ କହିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିବା ଜରୁରୀ।

ପରୀକ୍ଷା ଫି’- ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଫି’ ଦେଇପାରିବେ। ST / SC ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଫି’ ଛାଡ କରାଯାଇଛି।

କଭିଳି କରିବେ ଆବେଦନ?

ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୯ ରୁ OPSCର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ www.opsc.gov.inରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ / ପୁନଃ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫି’ ପ୍ରଦାନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଫେବୃଆରୀ ୧୮ ତାରିଖ ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।