ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ

ଡାକ୍ତର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହୁ, ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜନ

କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର  ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣାର କାରଣ ହେଉଛି। ଅମ୍ଳଜାନ ସବୁ ଜାଗାରେ ଅଭାବ। ହସ୍ପିଟାଲର ବେଡ୍ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରଗୁଡିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ଟୋକଲିଜୁମାବ ଏବଂ ରେମଡେସିଭର୍ ପରି ଔଷଧର ଉତ୍ପାଦନ ଚାହିଦାଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଆଜି ଆମେ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଶ୍ନ। ଓଡ଼ିଶାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ୍ କରିବାର ଦ୍ରୁତତମ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ କଣ? ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅଭାବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି। ଯଦି ସମ୍ବଳ ସୀମିତ ହୋଇନଥାନ୍ତା, ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ରୋକାଯାଇଥାନ୍ତା।

କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣରେ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧିର ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓଡ଼ିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୦,୪୧୩ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦିନିକିଆ ବୃଦ୍ଧି। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୋଡ଼ରେ ଅଛି। ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ମହାମାରୀର ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିପାରେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଯେଉଁ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ତାହା ଆମେ ଏଡ଼ାଇ ପାରିବା।

ଜାରି ରହିଥିବା ମହାମାରୀରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶଦାତା ଡାକ୍ତର ଟନି ଫାଉସି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କିଛି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ। ଆମ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦେଖି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମେ ୫ ତାରିଖରୁ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଲୋକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଅନାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହି ରୋଗକୁ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ପଥ ଚଳାଇବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଆମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଏହା ସୂଚିତ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଏହାର ପରିଣାମ ହେଲା ମହାମାରୀ ହାତରୁ ବାହାରି ଆସିଲା ଯାହାଦ୍ୱାରା ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ ସେମାନେ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଜର୍ମାନୀ ପରି ଦେଶଗୁଡିକ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଚୟନ କଲେ। ଏହା ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରି ମୃତ୍ୟୁକୁ କମ୍ କରିଦେଲା। ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଥିବାରୁ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା।

ଏହି ରୋଗ ଏତେ ବ୍ୟାପକ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଯେ ସେମାନେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବହୁତ ଡେରି ହୁଏ, ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଆଉ କାମ କରେ ନାହିଁ କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବନ୍ଦ ହେବାର କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲକଡାଉନରେ ବିଳମ୍ବ ମହାମାରୀକୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଲକଡାଉନ୍‌ର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ କାରଣ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏହି ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିଛି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ମହାମାରୀ ସମାଧାନ ନହୁଏ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ବିପଦରେ ରହିଛି। କୌଣସି ସୀମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଓଡ଼ିଶା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆମର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ପୁନର୍ବାର ବିସ୍ତାର କରିବ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମର ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ନିରାପଦରେ ନାହାଁନ୍ତି, ଓଡିଶା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ହଟାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଲୋକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି, ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ। ଯେକୌଣସି ଅର୍ଥନୀତିର ଆଧାର ହେଉଛି ଏହାର ଲୋକମାନେ। ଲକଡାଉନ୍ ବିନା ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ବିନାଶ ବହୁତ ବଡ଼ ହେବ। ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ହେବ। ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲକଡାଉନ୍, ଅର୍ଥନୀତି ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଲକଡାଉନ୍ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଏହି ମାପର ଏକ ମହାମାରୀ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ।

ଏକ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଏହି ରୋଗକୁ ଦୂର କରିବ ନାହିଁ। ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦୂର କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାରକୁ ମନ୍ଥର କରି ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଆମ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଭରପୂର ନହେବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରି ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅଭାବ ରହିଛି। ଯଦି କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର ହବ, ତେବେ କମ୍ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ତେଣୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବଞ୍ଚିବେ।

ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଆମକୁ ଓଡିଶାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ଦେବ। ଲକଡାଉନ୍ ସମୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମିନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ। ନୂତନ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସୁବିଧା ସୁଧାରିବାରେ ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ହଜିଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଥିବା ଖାଲି ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥାପନ ହେବା ଜରୁରୀ। ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧର ଏକ ସଠିକ୍ ଭଣ୍ଡାରକୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଜରୁରୀ। ମନେରଖନ୍ତୁ ମହାମାରୀର ଅଧିକ ଲହର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ତୃତୀୟ ଲହର ହୋଇପାରେ।

ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନର ୧୨ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅତିରିକ୍ତ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆମର ଧ୍ୟାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଞ୍ଚିବା ଉପରେ ରହିବା ଜରୁରୀ। ଆସନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି କାମ କରିବା ଯେ କୌଣସି ଓଡିଆ ଜୀବନ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ହଜିଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ କୌଣସି ଓଡିଆ ଭୋକରେ ରହିବ ନାହିଁ।

ମୋ-୯୯୩୮୭୪୭୭୭୦, ଇମେଲ୍‌- sidusahu@gmail.com

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।