ଓଜନ କମ୍‌ କରିବାର ଅଜବ ଡାଏଟ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଓଜନ କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଡାଏଟ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ସାଧାରଣ ପଦ୍ଧତିରେ ଓଜନ କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଏଥିପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କିଛି ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ଡାଏଟ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ ଉପରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଇପାରେ।  ତା’ହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା।

ବେବି ଫୁଡ୍‌ ଡାଏଟ୍‌

ଏହି ଡାଏଟ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ର ଫାଇଦା ହେଉଛି ଏଥିରୁ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ମିଳେ। ଏହି ଡାଏଟ୍‌ରେ ଲୋକମାନେ ଛୁଆଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି।

ଜୁସ୍‌ ଡାଏଟ୍‌

ଏଥିରେ କେବଳ ଫଳ ଓ ପନିପରିବାକୁ ଜୁସ୍ କରି ପିଇବାକୁ ହୁଏ। ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜୁସ୍‌କୁ ଲୋକମାନେ ଭୋକ ଲାଗିବା ସମୟରେ ପିଅନ୍ତି। ଏଥିସହ ଫଳ ଜୁସ୍‌କୁ ଦିନକୁ ୩-୪ଥର ପିଅନ୍ତି।

ଆଇନା ସାମ୍ନାରେ ଖାଇବା

ଏ ପ୍ରକାର ଡାଏଟ୍‌ ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ। ଏହି ଡାଏଟ୍‌ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଆଇନା ସାମ୍ନାରେ ବସି ଖା’ନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇନା ସାମ୍ନାରେ ବସି ଖାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆସିଥାଏ।

ଡାର୍କ ବ୍ଲୁ ରଙ୍ଗ ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ ଖାଇବା

କୁହାଯାଏ, ଡାର୍କ ବ୍ଲୁ ରଙ୍ଗର ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗେନି। ଏହି ଡାଏଟ୍‌ ଫଲୋ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଲାଇଟ୍‌ କଲର୍‌ର ପ୍ଲେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଡାର୍କ କଲର୍‌ ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ କମ୍‌ ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। ତେଣୁ ଡାଏଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ରେ ରହେ।