କାହିଁକି ଖାଇବେ ଚଣା ଡାଲି?

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଚଣା ଡାଲିରେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥା’ନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଓ ଫାଇବର୍‌ ରହିଛି। ଦୈନନ୍ଦିନ ରୁଟିନ୍‌ରେ ଚଣା ଡାଲିକୁ ସାମିଲ କଲେ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ…

୧. ଗୋଟିଏ କପ୍‌ ବା ୧୦୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ସିଝା ଚଣା ଡାଲିରେ ୧୬୪ କିଲୋ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ୯ ଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ରୋଟିନ୍‌, ୮ ଗ୍ରାମ୍‌ ଫାଇବର୍‌, ୨.୬ ଗ୍ରାମ୍‌ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଥାଏ। ତେଣୁ ଚଣା ଡାଲି ଖାଇଲେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ନ ଥାଏ।

୨. ଚଣା ଡାଲିରେ ଥିବା ଆଇରନ୍‌, ଫସଫରସ୍‌, ଜିଙ୍କ୍‌, କପର୍‌, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍‌, କୋଲାଇନ୍‌, ସେଲେନିୟମ୍‌, ଭିଟାମିନ୍‌ କେ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌ ତତ୍ତ୍ୱ ଶରୀରକୁ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌-ବି ୬ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

୩. ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ କମ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଚଣା ଡାଲି ଖାଆନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଫାଇବର୍ ଥିବାରୁ ଭୋକ କମ୍‌ ଲାଗିଥାଏ।

୪. ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଫାଇବର୍‌ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଡାଇବେଟିସ୍‌ର ଆଶଙ୍କା କମ୍‌ ରହିଥାଏ। ଚଣା ଡାଲିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଶରୀରରେ ଇନ୍‌ସୁଲିନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହାଇ-ଫାଇବର୍‌ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

୫. ଚଣା ଡାଲି ଖାଇଲେ ହାଡ଼ ଓ ଦାନ୍ତ ମଜବୁତ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌ ଓ ଫସଫରସ୍‌ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଥିରେ ଥିବା ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍‌ ହାଡ଼ ଓ ଦାନ୍ତକୁ ମଜବୁତ୍‌ ରଖିଥାଏ।

୬. ଚଣା ଡାଲିରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ବି ୯ ବା ଫୋଲେଟ୍‌ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଫୋଲେଟ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କର କୋଷ ଓ ତନ୍ତ୍ରିକାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ମୋବାବୋଲିଜିମ୍‌ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ।

୭. ଚଣା ଡାଲିରେ ଥିବା ଫାଇବର୍‌ ପେଟରୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ, ତେଣୁ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଇଏଏସ୍ ପାଇଥିବା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୬ଟି ଫେକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ, ମାମଲା ରୁଜୁ

ହରିଆଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ଓ ଭଉଣୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

କିଛି ଦିନ ପରେ ବାପା ହୋଇଥାଆନ୍ତେ, କିନ୍ତୁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇଗଲା ଜୀବନ

ଦୁଇ ଥର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଲା! ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ବିମାନ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଦିଶାଙ୍କ ଶେଷ ଭିଡିଓ, ଶୁଟିଂର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଥିଲା ମୃତଦେହ

ମରିଗଲା ମାନବିକତା! ହସ୍ପିଟାଲ ଆଗରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ନିର୍ଘାତ ମାଡ଼, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

‘ଠକ ଠକ’ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଦାମର ଅଳଙ୍କାର ଠାବ

କେମିକାଲ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରୀରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ବଡ଼ ହେଲେ ଏମିତି ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ କେଏଲ ରାହୁଲ

ଛେଳିଙ୍କ ଡିସ୍କୋ ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଶେଷ ସନ୍ତକ ଜାରି କରି ଇମୋସନାଲ ହେଲେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ

ରିୟାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା