ସକାଳୁ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ରସ: ୭ ଦିନରେ କମିଯିବ ପେଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଆଜିକାଲି ଅନିୟମିତତା ଜୀବନଶୈଳୀ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ପେଟ ବଢ଼ିବା। ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଯୁଗରେ ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ବସି ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାରୁ ଅଧିକାଂସ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏଥିସହ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ବା ଜଙ୍କଫୁଡ୍‌ ଖାଇଲେ ମଧ୍ୟ ପେଟ ବଢ଼ିଥାଏ। ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ସମସ୍ତେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ଉପାୟ ବତାଇବୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମାତ୍ର ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ କମାଇପାରିବେ।

View this post on Instagram

Research studies have proven that ash gourd is a great prebiotic, and Ayurveda routinely recommends it to treat ulcers, UTIs, diabetes, among other things. To me, it's simply a great energizer, a terrific pick-me-upper when I'm feeling glum because of the weather, the onus of menial chores, the world at large..you get the drift. I play around with flavors when making Ashgourd Juice. Today's had mint from the garden, lemon, pink salt, and a kiss of brown sugar. Adding crushed black pepper helps keep the upper respiratory tract free of infections, because this juice has a deep cooling effect on the body (and mind, if you're into specifics). This is how I started my day today and hope I can keep cool and carry on through a mountain of work until sundown and beyond! . #juice #ashgourd #ashgourdjuice #whitepumpkin #healthydrink #healthandwellness #caffeinefreeenergy #morningroutine #freshmint #homegrown #homemade #freshpressedjuice #vegan #vegetarian #indianfoodbloggers #bangalorefoodbloggers #bangalorefoodstagram #foodstagram #instajuice #instapic #picoftheday

A post shared by Ranjini (@leftofwrite) on

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପାଣି କଖାରୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଏବଂ ଭରପୂର ପରିମାଣରେ ଫାଇବର ରହିଛି। ଯାହାକି ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିସିମ୍‌କୁ ସକ୍ରିୟ କରେ ଓ  ଓଜନ ହ୍ରାସ କରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ବି 2 ଏନର୍ଜି ବଢ଼ାଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ। ଯାହା କି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ।

କେମିତି ତିଆରି କରିବେ ଏହି ପାନୀୟ:

୧) ପ୍ରଥମେ ଏକ ପାଣି କଖାରୁର ଚୋପା ଛଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

୨) ଏବେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଅଣ୍ଡ କରି କାଟନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଥିବା ମଞ୍ଜିଗୁଡ଼ିକ କାଢ଼ିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲିବେନି।

୩) ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଂ କରି ଏକ ସଫା କପଡ଼ା ସାହାଯ୍ୟରେ ଛାଣି ଦିଅନ୍ତୁ।

୪)  ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ଢ଼ାଳି ହାଲକା ଲୁଣ ପକାଇ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ।

ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ କରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆସିଡିଟି, ଅଲସର୍ ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଇଏଏସ୍ ପାଇଥିବା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୬ଟି ଫେକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ, ମାମଲା ରୁଜୁ

ହରିଆଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ଓ ଭଉଣୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

କିଛି ଦିନ ପରେ ବାପା ହୋଇଥାଆନ୍ତେ, କିନ୍ତୁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇଗଲା ଜୀବନ

ଦୁଇ ଥର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଲା! ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ବିମାନ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଦିଶାଙ୍କ ଶେଷ ଭିଡିଓ, ଶୁଟିଂର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଥିଲା ମୃତଦେହ

ମରିଗଲା ମାନବିକତା! ହସ୍ପିଟାଲ ଆଗରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ନିର୍ଘାତ ମାଡ଼, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

‘ଠକ ଠକ’ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଦାମର ଅଳଙ୍କାର ଠାବ

କେମିକାଲ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରୀରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ବଡ଼ ହେଲେ ଏମିତି ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ କେଏଲ ରାହୁଲ

ଛେଳିଙ୍କ ଡିସ୍କୋ ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଶେଷ ସନ୍ତକ ଜାରି କରି ଇମୋସନାଲ ହେଲେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ

ରିୟାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା