କେମିତି କରିବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ଲମ୍ବା

ଲମ୍ବା ଓ ଘନ କେଶ ପାଇବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ଉପାୟ ଆପଣେଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କ୍ୟାମିକାଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ହେଲେ କୌଣସି ଫାଇଦା ମିଳେନାହିଁ । ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ତେଲ ଲଗାଇବାକୁ କାହା ପାଖରେ ସମୟ ନାହିଁ। ତେବେ ଖାସ୍ ଆପଣମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ କିଛି ଏପରି ଉପାୟ ଅଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିନା ତେଲରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପାଇପାରିବେ ଲମ୍ବା,ଘନ ଓ ମଜଭୁତ କେଶ।

1- ଯଦି କେଶକୁ ସୁନ୍ଦର ସହ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଅଣ୍ଡାରେ କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଗାଢ ହେବା ଯାଏଁ ଫେଣ୍ଟନ୍ତୁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡି ପରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।

2- ଯଦି କେଶ ଛିଡୁଥାଏ ତେବେ ୨ ଚାମଚ ଗ୍ଲିସରିନ୍, ଆଲୋଭେରା ଜେଲ, ଏବଂ ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶ ମିଶାଇ ଚୁଟିରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଓ ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।

3-କେଶକୁ ପୋଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ରେଗୁଲାର ଦହି ଲଗାନ୍ତୁ ଓ ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ଧୋଇଦିଆନ୍ତୁ।

4-କଦଳୀକୁ ଭଲ ଭାବେ ଚକଟି ସେଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ। ୨୦ ମିନିଟ ପରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚୁଟି ସାଇନ କରିବା ସହ ଝଡିବା ମଧ୍ୟ କମ୍ ହେବ।

5- ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ତେଲିଆ ଓ ରୂପି ଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଅଳ୍ପ ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଚକଟି ସେଥିରେ ବେସନ ଓ ଆପଲ ଭିନେଗାର ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ଶାମ୍ପୁ ଦେଇ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଆଉ ତେଲିଆ କି ରୂପି ହେବନାହିଁ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. AcceptRead More