ହେପାଟାଇଟିସ୍ କଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ରୋଗର କାରଣ-ଲକ୍ଷଣ-ନିରାକରଣ

ବିଶ୍ୱ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଦିବସରେ ଜାଣନ୍ତୁ ରୋଗ ବାବଦରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ...

World Hepatitis Day

ବିଶ୍ୱ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଦିବସ

Debibandita Barick
  • Published: Friday, 28 July 2023
  • Updated: 28 July 2023, 02:31 PM IST

Sports

Latest News

ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏପରି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ। ଯଦି ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆନଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଶରୀରକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେବ। ଏହା ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ, ଯାହା ଯକୃତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଯକୃତର ପ୍ରଦାହ ଦ୍ୱାରା ହେପାଟାଇଟିସ୍ ହୁଏ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୮କୁ ବିଶ୍ୱ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ହେପାଟାଇଟିସ୍ କେତେ ପ୍ରକାରର, ଏହା କିପରି ଶରୀରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ବାବଦରେ...

ହେପାଟାଇଟିସ୍‌ର ପ୍ରକାର

  • ଅନେକ ପ୍ରକାରର ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଅଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ହେଉଛି ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏ, ବି, ସି, ଡି ଏବଂ ଇ।
  • ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ଏବଂ ସି ଅଧିକ ଗୁରୁତର। ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

ହେପାଟାଇଟିସର କାରଣ

  • ହେପାଟାଇଟିସର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ। ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କାରଣ ହେଉଛି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ଏହି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ। ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗ ହୋଇପାରେ।

ହେପାଟାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ

  • ହେପାଟାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ ଏହାର ପ୍ରକାର ଅନୁଯାୟୀ ଦେଖାଯାଏ। ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଏହି ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏଥିରେ, ବ୍ୟକ୍ତିର ଚର୍ମ ଏବଂ ଆଖିରେ ହଳଦିଆ ପଡ଼ିଯାଏ। ଓଜନ ହ୍ରାସ ଘଟେ। ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ଏବଂ ସି ହେଲେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ।

 
ହେପାଟାଇଟିସକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍
 
ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଟିକା

  • ହେପାଟାଇଟିସକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଟିକା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର। ଏହା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ। ହେପାଟାଇଟିସ୍-ବି ଟିକା ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହା ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା

  • ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ହେଲେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। କେବଳ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ।

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ

  • ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ହେପାଟାଇଟିସରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ମସଲାଯୁକ୍ତ, ଅଧିକ ଫ୍ରାଏଡ୍ ଏବଂ ଅପରିଷ୍କାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ଖାଦ୍ୟ ସେବନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ।

ବ୍ୟାୟାମ

  • ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ହେପାଟାଇଟିସକୁ ରୋକିପାରେ। ବ୍ୟାୟାମ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଏ। ଯୋଗ, ପ୍ରାଣାୟାମ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିପାରେ। ରୋଗ ସହିତ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ନିୟମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯାଞ୍ଚ

  • ଯଦି ହେପାଟାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ, ତେବେ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସମୟ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପାଆନ୍ତୁ। 

 

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos