କୋଭାକ୍ସିନ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଭଲ ଖବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ୟୁକେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ୨ ଦିନ ପୂର୍ବେ  ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଟିକାର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା। ଏପରି ସମୟରେ ପୁଣି ଥରେ  ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଆଶା ଉଜ୍ଜିବିତ ହୋଇଛି। ଏଥିର  କିନ୍ତୁ ମଣିଷ ନୁହେଁ ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ଏନେଇ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ପକ୍ଷରୁ  କୁହାଯାଇଛି, ମାଙ୍କଡ଼ ପ୍ରଜାତିର ୨୦ଟି ପଶୁଙ୍କଠାରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ୪ ଗ୍ରୁପରେ ୨୦ ମାଙ୍କଡ଼କୁ କୋଭାକ୍ସିନର ୨ଟି ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ଲେସେବୋ ସହିତ ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୩ଟି ଗ୍ରୁପରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିକା ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏହାର ପରିଣାମ ଉତ୍ସାହଜନକ ଥିବା ସହ ମାଙ୍କଡ଼ର ନାକ, ଗଳା ଓ ଫୁସଫୁସ୍‌ରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏହି ଟିକା ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରୁଛି ବୋଲି  କୁହାଯାଇଛି ।  ପଶୁଙ୍କ ଶରୀରରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ଏହି ଟିକା ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ଏବେ  କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଚାଲୁ ରହିଛି। ଦେଶର ୧୨ଟି ହସ୍ପିଟାଲର ୧୧୨୫ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଓ ପାଟନାସ୍ଥିତି ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲ,  ବିଶାଖାପାଟଣାସ୍ଥିତ , King George Hospital ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦସ୍ଥିତି ନିଜାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଚାଲୁ ରହିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ  ଟିକାକୁ ଭାରତରେ ‘କୋଭିସିଲଡ’ ନାମରେ ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ୟୁକେରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟୟ ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଭାବେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହେବନି ବୋଲି କହିଛି ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ। ଭାରତରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ କରୋନା ଟିକାର ଟ୍ରାଏଲ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ବିବୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ନେପୋଟିଜିମ୍ ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ? ଜବାବ ରଖିଲେ ନଓ୍ୱାଜୁଦ୍ଦିନ ସିଦ୍ଦିକି

କଥା ଦେଇ କଥା ରଖିଲେ, ନମିତାଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଭଜନ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ଦେଲେ ବର୍ଷା

ଆସୁଛି ‘ଫେଲୁଦା’, କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅଧାଘଣ୍ଟାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ୍

ରାଜ୍ୟରେ ୪,୩୩୦ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ: ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ସର୍ବାଧିକ, କଟକରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ

୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ରବିବାର: ଶତ୍ରୁମାନେ ପରାଜିତ ହେବେ

ଅନୁରାଗ କଶ୍ୟପଙ୍କ ନାମରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ

କରୋନାରେ ପ୍ରଭାବିତ ୧୦ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା

ଆକବରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ତୋଡରମଲ୍ଲ ଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାର ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ!

୯ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ, ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କରିଥିଲେ ଯୋଜନା

୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଶନିବାର: ମନ ବିଚଳିତ ରହିବ

କୃଷି ବିଧେୟକ ବିଲ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ, ବିରୋଧ କରି ଫଶିଗଲା କଂଗ୍ରେସ!

ଅକାଳୀଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ବିଜେପିର ହରିୟାଣା ସହଯୋଗୀ ଜେଜେପି ଉପରେ ଚାପ