କୂଳ ଲଂଘୁଛି, ୧୦ରୁ ୧୨ ଫୁଟ ଜୁଆର ଉଠୁଛି

ବିଶାଖାପାଟଣା (ଯଶୋବନ୍ତ ପାଢ଼ୀ): ଗତକିଛି ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ରହିଥିବା ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅଜବ ଧରଣର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଉପକୂଳ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର କୁଳ ଲଂଘିବା ସହ ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ବେଳେ ବେଳେ ସମୁଦ୍ରରେ ହଠାତ ୩ ରୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଯାଏ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଫୁଟର ଜୁଆର ଆସିବା ବେଳେ ଏହା କିଛି ସମୟ ପରେ କମିଯାଇଛି। ବଡ଼ ବଡ଼ ଜୁଆର ଯୋଗୁଁ ସହ ଉପକୂଳରେ ରହିଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଘର, ଡଙ୍ଗା ଓ ଉପକୂଳରେ ରହିଥିବା ଦୋକାନରେ ଜୁଆରରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଆଜି ବଙ୍ଗୋପସାଗର ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାର ୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସାଖିନେଟିପାଲ୍ଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଆଣ୍ଟାରଭେଡି ହେଉଛି ଗୋଦାବରୀ ନଦୀ ଓ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ମିଳନ ସ୍ଥଳ। ଏଠାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ର ସାଧାରଣତଃ ୧୦୦ ରୁ ୨୦୦ ମିଟର ଭିତରୁ ଚାଲିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଯିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହା ଏଠାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଘଟିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୂଳ ଖାଲି କରିବା ସହ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳ ଜାଗା ମାନଙ୍କରେ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିବା ସହ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।