ପେଗାସସ୍‌ ରିପୋର୍ଟ: ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପେଗାସସ୍‌ ହ୍ୟାକ ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ଉଭୟ ସଂସଦ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହଙ୍ଗାମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଜି ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ନାରାବାଜୀ ଯୋଗୁ ଉଭୟ ଗୃହକୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଦିନ ୧୧ଟା ଯାଏ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ସଂସଦ ବାହାରେ କଂଗ୍ରେସ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପେଗାସସ୍‌ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଘେରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ତୁରନ୍ତ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଘଟଣାର ବିସ୍ତୃତ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରିଛି। ମୋଦି ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ବେଡରୁମ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଶୁଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, ବରିଷ୍ଠ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା, ବିଚାରପତି, ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଫୋନକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ହ୍ୟାକ କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଦେଶଦ୍ରୋହ। ମୋଦି ସରକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପେଗାସସ ସ୍ପାଇୱେୟାର ଜରିଆରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସବୁ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରୁଛି। ଏହ ଘଟଣା ପାଇଁ କେବଳ ଦେଶର ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଦାୟୀ। ସେ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ।

ଅବଶ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କେବେ ହେଲେ ହୋଇ ନଥିବ। ଏହା ଗୋଟିଏ ଅକ୍ଷମଣୀୟ ଅପରାଧ। ସାମ୍ବିଧାନିକ ଶପଥକୁ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଛି।

ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ବେଆଇନ ଭାବେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଯଦି ଦେଶଦ୍ରୋହ ନୁହେଁ, ତା’ହେଲେ କ’ଣ? ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଜାସୁସ ପାର୍ଟି ହୋଇଯାଇଛି। କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଆତଙ୍କ ଓ ଅପରାଧ ବିରୋଧରେ ଆପଣମାନେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରି ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।