୫ଜି ନେଟୱର୍କ ବିରୋଧରେ ଜୁହି ଚାୱଲା, କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କଲେ ଆବେଦନ

ମୁମ୍ବାଇ: ପୂରା ବିଶ୍ୱ ୫ଜି ୱେରଲେସ୍‌ ନେଟୱର୍କର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ୫ଜି ନେଟୱର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ରେସ୍‌ରେ ରହିଛି। ତେବେ ୫ଜି ନେଟୱର୍କ ଉଭୟ ମଣିଷ ଓ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି କିଛି ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି।

ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୁହି ଚାୱଲା ମଧ୍ୟ ୫ଜି ନେଟୱର୍କ ବିରୋଧରେ ନିଜର ସ୍ୱର ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାରରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ଷତିକାରକ ବିକିରଣ ବିରୋଧରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୁହି ଏବେ ୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅତ୍ୟାଧିକ ଜି ନେଟୱର୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଗତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିକିରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମାରାତ୍ମକ ଓ ଘାତକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଜୁହି କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଟେକ୍ନୋଲଜିକାଲ ବିକାଶ ବିରୋଧରେ ମତ ଦେଉନାହୁଁ। ବରଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉତ୍ପାଦକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଏହାର ଉପଭୋଗ କରୁଛୁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଏହାର କୁପରିଣାମକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଦରକାର।

ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଆରଏଫ୍ ବିକିରଣ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଗୁଡ଼ିକ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆବେଦନରେ ଜୁହି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଓ ୩୬୫ ଦିନ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। ଏହା ନେଟୱର୍କ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ହେଲେ ଏଥିରୁ ନିର୍ଗତ ବିକିରଣ ମାନବଜାତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପଶୁପକ୍ଷୀ ଓ ଉଦ୍ଭିଦଙ୍କ ଉପରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣ ଓ ୱାଇଫାଇ ହଟସ୍ପଟ୍ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ। ତେଣୁ ଏହା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଦରକାର। ୫ଜି ନେଟୱର୍କ ପରିବେଶ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ କି ନୁହେଁ, ତା’ର ବିଚାର କରି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଜୁହି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।