ପରିବାରବାଦ କଥା ଉଠାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ମୋଦି

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ଶାସନ କ୍ଷମତାରେ ରହିବା ଲାଗି ତେଲେଙ୍ଗାନା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ ଘଟି ନଥିଲା। ଏଠାରେ ସୁଚିନ୍ତିତ ରଣନୀତି କରାଯାଇ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ହିଁ ଶାସନର ପ୍ରକରଣକୁ  ଅକ୍ତିଆର କରିଛି । ଆଜି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରାଧନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହା କହଇନ୍ତି। ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓଙ୍କୁ ନିଶାନା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଥିଲେ। କେବଳ ପରିବାରବାଦ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଦେଶର ଯୁବକ ମାନେ ରାଜନୀତିରେ ସୁଯୋଗ ପାଉନାହାନ୍ତି। ପରିବାରବାଦ ଦଳମାନେ କେବଳ ନିଜର ଉନ୍ନତି କଥା ଭାବନ୍ତି।

ଏହି ଦଳମାନେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାତିର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୀତି ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପ୍ରତି ନିହିତ ଥାଏ । କେବଳ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କେମିତି କ୍ଷମତାରେ ରହିବେ ସେଥିପ୍ରତି ସେମାନେ ବେଶ ତତ୍ପର। ଲୋକଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ଆଦୌ ଇଚ୍ଛା ନଥାଏ। ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିବାରବାଦ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନୀତି କେବଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟା ନୁହଁ ବରଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା। କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମର୍ପିତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ କେମିତି ଦୁର୍ନୀତିର ମୁଖା ସାଜିଥିଲା ତାହା ଏ ଦେଶ ଦେଖିଛି ।

ଠିକ୍‌ ସେହିପରି କେସିଆର ସରକାର ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ରାଜନୀତି ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ। ଏହି ପରିବାର ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ କେବଳ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଣ୍ଟ ଭରିବା କଥା ଭାବନ୍ତି । ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ବିଜେପି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣି ପାରିବ ବୋଲି ମୋଦି କହିଥିଲେ। ତେଲେଙ୍ଗାନା ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ହବ୍‌ ହୋଇ ପାରିବ। ସେହିପରି ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସୀ। ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସୀ ଲୋକମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ କରିପାରନ୍ତିନି ବୋଲି ମୋଦି କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।