ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ନୀତୀଶ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର, ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଏବଂ ବିହାରର ନେତାମାନେ ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟି ଜାତି ଆଧାରରେ ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କାହିଁକି ଜାତି ଅନୁଯାୟୀ ଜନ ଗଣନା ହେଉ ବୋଲି ସେମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ତାର କାରଣ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜାତି ଜନଗଣନା ବିଷୟରେ ଆମେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ

ଆରଜେଡି ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। କେବଳ ବିହାରରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜାତି ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ଆମେ ଦାବି କରିଛୁ। ଏବେ ଆମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। ନୀତୀଶ କହିଛନ୍ତି, ଜାତି ଜନଗଣନା ଉପରେ ଦେଶ ଏବଂ ବିହାରର ଗୋଟିଏ ମତ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମକୁ ଭେଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିବାରୁ କୃତଜ୍ଞ। ଏବେ ମୋଦି କଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆରଜେଡି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିହାରରେ ଜାତିସଂଘ ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ଦାବି କରି ଦୁଇଟି ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଜାତି ଜନଗଣନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହା ଜନ କଲ୍ୟାଣ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜେଡିଏର ବିଜୟ କୁମାର ଚୌଧୁରୀ, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତନ ରାମ ମାଞ୍ଝୀ, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଜିତ ଶର୍ମା, ବିଜେପି ନେତା ଜନକ ରାମ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାତି ଆଧାରରେ ଜନଗଣନା କରିବା ଦାବିରେ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ତେବେ ବିହାରର ଏହି ନେତାଙ୍କ ଏହି ଦାବିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୨୦ ରେ ଲୋକସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତି ଭିତିକ ଜନଗଣନା ନକରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।