ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଭବ୍ୟାଙ୍କ ହାତରେ NASA

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏବେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଭବ୍ୟା ଲାଲଙ୍କ ହାତରେ NASA। ସେ NASAର କାମଚଳା ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସି କାମଚଳା ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଓ ସ୍ପେଶ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ବିପୁଳ ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ମିଳଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୫ରୁ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ NASAରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟାଫ୍ ଥିଲେ ଭବ୍ୟା ଲାଲ।

ଆମେରିକାର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନାସାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ସମୀକ୍ଷା ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଭବ୍ୟା ଲାଲ ଏବଂ ସେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏଜେନ୍ସିର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଲାଲଙ୍କର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ବିପୁଳ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ଲାଲା ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ପଲିସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

ସେ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଥର ବାଣିଜ୍ୟିକ ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ଉପରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଓସେନିକ୍ ଏବଂ ଆଟମୋସଫେରିକ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଫେଡେରାଲ୍ ଆଡଭାଇଜରୀ କମିଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ନାସାର ଇନୋଭେଟିଭ୍ ଆଡଭାନ୍ସଡ୍ କନ୍ସେପ୍ଟସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ନାସା ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇନୋଭେସନ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟିର ବାହ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ।

STPI ରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ନୀତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥାର C-STPS LLC ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଥିଲେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ସେ ମାସାଚୁସେଟ୍ସର କେମ୍ବ୍ରିଜରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ବିଶ୍ୱ ନୀତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅବ୍ଟ ଆସୋସିଏଟ୍ସର ସେଣ୍ଟର ଫର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପଲିସି ଷ୍ଟଡିଜ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।