‘ବିଧାୟକ, ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ଚାଲିଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲାର ତଥ୍ୟ ଦିଅ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ଜନତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ ଓ ସାଂସଦମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ଜଡ଼ିତ ହୋଇରହିଥାନ୍ତି । ଭାରତ ଭଳି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶରେ ବିଧାୟକ, ସାଂସଦଙ୍କ ନାମରେ ଏକାଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା କୌଣସି ନୂଆ ବିଷୟ ନୁହେଁ । ଆଉ ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିତାରଧୀନ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏକ ବଡ଼ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ।

ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ଥିବା ବିଚାରଧୀନ ମାମଲା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ସାଂସଦ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକୁ ବାବଦରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ଯାଚିକାର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ସମସ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ୨ ଦିନ ଭିତରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଏବଂ ବିଚାରଧୀନ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଅପରାଧୀକ ମାମଲାର ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୧୬ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି କରିବେ ।

ଏହାସହ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅପରାଧୀକ ରେକର୍ଡ ଥିବା ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ଦିଆ ନ ଯିବା ନେଇ ଏକ ଯାଚିକାର ଶୁଣାଣି କରି କେନ୍ଦ ସରକାରରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଏନେଇ 6 ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଦେଶରେ ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୪ହଜାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାମଲା ବିଚାରଧୀନ ରହିଥିବା ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଯେ, ଏହି ମାମଲାର ଆବେଦନକାରୀ ଆଇନଜୀବୀ ବିକାଶ ସିଂହ ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଧାୟକ, ସାଂସଦଙ୍କ ନାଁରେ ଥିବା ସାଂଘାତିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

‘ଓଟିଭି’ ବିରୋଧରେ ଉଡ଼ା ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଚାନେଲ

‘ଏବେ ବି ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ରହିଛି କରୋନା ବିପଦ’

ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ବାଲେଶ୍ୱର, ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଉପନିର୍ବାଚନ

ରାଜ୍ୟରେ ୩୦୬୭ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ କେବଳ ୫୫୫

ସୁପରସ୍ପ୍ରେଡର ହେଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ,ବିପଦରେ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ !

ଆନୁଗତ୍ୟ ଓ ପରିଶ୍ରମ ନୁହେଁ, ଦେଲେ ବିଜେଡିରେ ପଦବୀ ମିଳେ: କଳ୍ପତରୁ

ଆଉ ୬ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କରୋନା

ରାଜ୍ୟରେ ୩୨୩୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ୫୦୦ ପାର୍‌

ଓଡ଼ିଶାର ଲଦାଖ ପାଲଟିଥିବା ହାତିଆ ମୁଣ୍ଡିଆ ଏବେ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ

ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଦାଶଙ୍କୁ ‘ଶାନ୍ତି ସ୍ୱରୂପ ଭଟ୍ଟନାଗର ପୁରସ୍କାର’

ବିଧାନସଭା ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ, ୧୩୬ ପଜିଟିଭ

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍‌ ଗୁମର ଖୋଲିଲେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ