ମଦ କିଣିଲେ ବୋତଲ ପିଛା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

Cow cess PhotoTwitter

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Saturday, 18 March 2023
  • Updated: 18 March 2023, 05:49 PM IST

ମଦ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଗୋ-କର ବା କାଓ ସେସ। ଯଦି କେହି ମଦ କିଣନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏପରି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଏହି ନୂଆ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

ପଞ୍ଜାବ, ହରିଆଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଗୋ କର କିମ୍ବା ଗୋ କଲ୍ୟାଣ ସେସ ନାଁରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସେସ୍‌ ପରିମାଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। କିଏ ୨% ତ କିଏ ୨୦% ସେସ୍‌ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋ-କର ସାଧାରଣତଃ ଲକ୍ସୁରୀ ଆଇଟମ ଯଥା ମଦ ବୋତଲ, କାର ଓ ବାଇକ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଗାଈଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଓ ଗୋ-ଶାଳା ତିଆରି ଆଦିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ସରକାରମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

Also Read

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋ-କରରୁ ମୋଟ ୨,୧୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଏପରି ଏକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ମିତ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୫ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ମଦ କିଣିଲେ ବୋତଲ ପିଛା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

Cow cess PhotoTwitter

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Saturday, 18 March 2023
  • Updated: 18 March 2023, 05:49 PM IST

ମଦ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଗୋ-କର ବା କାଓ ସେସ। ଯଦି କେହି ମଦ କିଣନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏପରି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଏହି ନୂଆ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

ପଞ୍ଜାବ, ହରିଆଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଗୋ କର କିମ୍ବା ଗୋ କଲ୍ୟାଣ ସେସ ନାଁରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସେସ୍‌ ପରିମାଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। କିଏ ୨% ତ କିଏ ୨୦% ସେସ୍‌ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋ-କର ସାଧାରଣତଃ ଲକ୍ସୁରୀ ଆଇଟମ ଯଥା ମଦ ବୋତଲ, କାର ଓ ବାଇକ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଗାଈଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଓ ଗୋ-ଶାଳା ତିଆରି ଆଦିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ସରକାରମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

Also Read

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋ-କରରୁ ମୋଟ ୨,୧୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଏପରି ଏକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ମିତ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୫ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ମଦ କିଣିଲେ ବୋତଲ ପିଛା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

Cow cess PhotoTwitter

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Saturday, 18 March 2023
  • Updated: 18 March 2023, 05:49 PM IST

ମଦ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଗୋ-କର ବା କାଓ ସେସ। ଯଦି କେହି ମଦ କିଣନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏପରି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଏହି ନୂଆ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

ପଞ୍ଜାବ, ହରିଆଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଗୋ କର କିମ୍ବା ଗୋ କଲ୍ୟାଣ ସେସ ନାଁରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସେସ୍‌ ପରିମାଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। କିଏ ୨% ତ କିଏ ୨୦% ସେସ୍‌ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋ-କର ସାଧାରଣତଃ ଲକ୍ସୁରୀ ଆଇଟମ ଯଥା ମଦ ବୋତଲ, କାର ଓ ବାଇକ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଗାଈଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଓ ଗୋ-ଶାଳା ତିଆରି ଆଦିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ସରକାରମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

Also Read

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋ-କରରୁ ମୋଟ ୨,୧୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଏପରି ଏକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ମିତ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୫ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ମଦ କିଣିଲେ ବୋତଲ ପିଛା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

Cow cess PhotoTwitter

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Saturday, 18 March 2023
  • Updated: 18 March 2023, 05:49 PM IST

ମଦ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଗୋ-କର ବା କାଓ ସେସ। ଯଦି କେହି ମଦ କିଣନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କାର ଗୋ-କର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏପରି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଏହି ନୂଆ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କେବଳ ଏମିତି ଗୋ-କର ଲାଗୁ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ନାଁରେ କର ଆଦାୟ କରିବାର ନିଜିର ରହିଛି।

ପଞ୍ଜାବ, ହରିଆଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଗୋ କର କିମ୍ବା ଗୋ କଲ୍ୟାଣ ସେସ ନାଁରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସେସ୍‌ ପରିମାଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। କିଏ ୨% ତ କିଏ ୨୦% ସେସ୍‌ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋ-କର ସାଧାରଣତଃ ଲକ୍ସୁରୀ ଆଇଟମ ଯଥା ମଦ ବୋତଲ, କାର ଓ ବାଇକ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଗାଈଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଓ ଗୋ-ଶାଳା ତିଆରି ଆଦିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ସରକାରମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

Also Read

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋ-କରରୁ ମୋଟ ୨,୧୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଏପରି ଏକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ମିତ ମଦ ଉପରେ ବୋତଲ ପିଛା ୫ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos