ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌: ମତାମତ ମାଗିଲେ ଆଇନ କମିଶନ

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ

UCC

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Wednesday, 14 June 2023
  • Updated: 14 June 2023, 09:17 PM IST

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ବା ଏକକ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ କମିଶନ ପୁଣି ମତାମତ ଲୋଡ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ମତାମତ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ  ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁଣିଥରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି।

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଶିଂଦାରଙ୍କ ମତାମତକୁ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଆହ୍ୱାନ ଦ୍ୱାରା ବିଚାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read

ଏହାବାଦ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯, ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ଓ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୋଟିସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା। କମିଶନଙ୍କ ପାଖକୁ ଅନେକ ମତାମତ ଆସିଥିଲା। ୨୧ତମ ଆଇନ କମିଶନ ବିଚାରବିମର୍ଷ ପେପର ‘ପାରିବାରିକ ଆଇନ ସଂସ୍କାର’ ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହାକୁ ୩ ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୨ତମ ଆଇନ କମିଶନ ଏହି ବିଷୟରେ ନୂଆ ମତାମତର ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୁଣି ବଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ କମିଶନ ପାଖକୁ ସଂଗଠନ ଓ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ membersecretary-lci@gov.inରେ ପଠାଇ ପାରିବେ।

ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ଜାତି, ଧର୍ମ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌: ମତାମତ ମାଗିଲେ ଆଇନ କମିଶନ

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ

UCC

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Wednesday, 14 June 2023
  • Updated: 14 June 2023, 09:17 PM IST

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ବା ଏକକ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ କମିଶନ ପୁଣି ମତାମତ ଲୋଡ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ମତାମତ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ  ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁଣିଥରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି।

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଶିଂଦାରଙ୍କ ମତାମତକୁ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଆହ୍ୱାନ ଦ୍ୱାରା ବିଚାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read

ଏହାବାଦ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯, ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ଓ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୋଟିସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା। କମିଶନଙ୍କ ପାଖକୁ ଅନେକ ମତାମତ ଆସିଥିଲା। ୨୧ତମ ଆଇନ କମିଶନ ବିଚାରବିମର୍ଷ ପେପର ‘ପାରିବାରିକ ଆଇନ ସଂସ୍କାର’ ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହାକୁ ୩ ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୨ତମ ଆଇନ କମିଶନ ଏହି ବିଷୟରେ ନୂଆ ମତାମତର ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୁଣି ବଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ କମିଶନ ପାଖକୁ ସଂଗଠନ ଓ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ membersecretary-lci@gov.inରେ ପଠାଇ ପାରିବେ।

ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ଜାତି, ଧର୍ମ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌: ମତାମତ ମାଗିଲେ ଆଇନ କମିଶନ

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ

UCC

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Wednesday, 14 June 2023
  • Updated: 14 June 2023, 09:17 PM IST

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ବା ଏକକ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ କମିଶନ ପୁଣି ମତାମତ ଲୋଡ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ମତାମତ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ  ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁଣିଥରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି।

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଶିଂଦାରଙ୍କ ମତାମତକୁ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଆହ୍ୱାନ ଦ୍ୱାରା ବିଚାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read

ଏହାବାଦ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯, ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ଓ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୋଟିସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା। କମିଶନଙ୍କ ପାଖକୁ ଅନେକ ମତାମତ ଆସିଥିଲା। ୨୧ତମ ଆଇନ କମିଶନ ବିଚାରବିମର୍ଷ ପେପର ‘ପାରିବାରିକ ଆଇନ ସଂସ୍କାର’ ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହାକୁ ୩ ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୨ତମ ଆଇନ କମିଶନ ଏହି ବିଷୟରେ ନୂଆ ମତାମତର ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୁଣି ବଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ କମିଶନ ପାଖକୁ ସଂଗଠନ ଓ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ membersecretary-lci@gov.inରେ ପଠାଇ ପାରିବେ।

ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ଜାତି, ଧର୍ମ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌: ମତାମତ ମାଗିଲେ ଆଇନ କମିଶନ

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ

UCC

representational image

Hemant Lenka
  • Published: Wednesday, 14 June 2023
  • Updated: 14 June 2023, 09:17 PM IST

ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ବା ଏକକ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ କମିଶନ ପୁଣି ମତାମତ ଲୋଡ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ମତାମତ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ  ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁଣିଥରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି।

ବୁଧବାର ଆଇନ କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୨୧ତମ ଭାରତୀୟ ଆଇନ କମିଶନ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଶିଂଦାରଙ୍କ ମତାମତକୁ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଆହ୍ୱାନ ଦ୍ୱାରା ବିଚାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read

ଏହାବାଦ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯, ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ଓ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୋଟିସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମତାମତ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା। କମିଶନଙ୍କ ପାଖକୁ ଅନେକ ମତାମତ ଆସିଥିଲା। ୨୧ତମ ଆଇନ କମିଶନ ବିଚାରବିମର୍ଷ ପେପର ‘ପାରିବାରିକ ଆଇନ ସଂସ୍କାର’ ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହାକୁ ୩ ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୨ତମ ଆଇନ କମିଶନ ଏହି ବିଷୟରେ ନୂଆ ମତାମତର ବିଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଓ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୁଣି ବଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ କମିଶନ ପାଖକୁ ସଂଗଠନ ଓ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ membersecretary-lci@gov.inରେ ପଠାଇ ପାରିବେ।

ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ଜାତି, ଧର୍ମ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos