ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ଦୁଇ ବିରଳ ପଥର

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

Two rare rocks Photoindiatoday

ଦୁଇଟି ବିରଳ ପଥର।

Tapas Behera
  • Published: Thursday, 02 February 2023
  • Updated: 02 February 2023, 02:52 PM IST

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ନେପାଳରୁ ଦୁଇଟି ପୁରାତନ ବିରଳ ପଥର ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ବିରଳ ପଥରରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦିତ ହୋଇ ଏଠାରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ। ଦେବଶିଳା ନାମରେ ଏହି ପଥରକୁ ଆଜି ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ । ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏହି ଦୁଇଟି ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରକରେ ନେପାଳରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Also Read

ଗୋଟିଏ ପଥରର ଓଜନ ୨୬ ଟନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ଓଜନ ୧୪ ଟନ୍ ହେବ। ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇ ବିରାଟ ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ ହେବ। ଏହି ପଥରରୁ ଖୋଦିତ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ନେପାଳର ମୁସ୍ତାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ସାଲିଗ୍ରାମା କିମ୍ବା ମୁକଟିନାଥ (ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଥାନ) ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡାକି ନଦୀରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପଥର ମିଳିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଚିବ ଚମ୍ପତି ରାୟ ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଅନିଲ ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଖୋଦନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ଦୁଇ ବିରଳ ପଥର

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

Two rare rocks Photoindiatoday

ଦୁଇଟି ବିରଳ ପଥର।

Tapas Behera
  • Published: Thursday, 02 February 2023
  • Updated: 02 February 2023, 02:52 PM IST

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ନେପାଳରୁ ଦୁଇଟି ପୁରାତନ ବିରଳ ପଥର ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ବିରଳ ପଥରରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦିତ ହୋଇ ଏଠାରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ। ଦେବଶିଳା ନାମରେ ଏହି ପଥରକୁ ଆଜି ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ । ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏହି ଦୁଇଟି ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରକରେ ନେପାଳରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Also Read

ଗୋଟିଏ ପଥରର ଓଜନ ୨୬ ଟନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ଓଜନ ୧୪ ଟନ୍ ହେବ। ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇ ବିରାଟ ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ ହେବ। ଏହି ପଥରରୁ ଖୋଦିତ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ନେପାଳର ମୁସ୍ତାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ସାଲିଗ୍ରାମା କିମ୍ବା ମୁକଟିନାଥ (ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଥାନ) ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡାକି ନଦୀରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପଥର ମିଳିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଚିବ ଚମ୍ପତି ରାୟ ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଅନିଲ ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଖୋଦନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ଦୁଇ ବିରଳ ପଥର

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

Two rare rocks Photoindiatoday

ଦୁଇଟି ବିରଳ ପଥର।

Tapas Behera
  • Published: Thursday, 02 February 2023
  • Updated: 02 February 2023, 02:52 PM IST

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ନେପାଳରୁ ଦୁଇଟି ପୁରାତନ ବିରଳ ପଥର ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ବିରଳ ପଥରରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦିତ ହୋଇ ଏଠାରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ। ଦେବଶିଳା ନାମରେ ଏହି ପଥରକୁ ଆଜି ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ । ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏହି ଦୁଇଟି ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରକରେ ନେପାଳରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Also Read

ଗୋଟିଏ ପଥରର ଓଜନ ୨୬ ଟନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ଓଜନ ୧୪ ଟନ୍ ହେବ। ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇ ବିରାଟ ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ ହେବ। ଏହି ପଥରରୁ ଖୋଦିତ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ନେପାଳର ମୁସ୍ତାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ସାଲିଗ୍ରାମା କିମ୍ବା ମୁକଟିନାଥ (ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଥାନ) ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡାକି ନଦୀରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପଥର ମିଳିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଚିବ ଚମ୍ପତି ରାୟ ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଅନିଲ ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଖୋଦନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ଦୁଇ ବିରଳ ପଥର

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

Two rare rocks Photoindiatoday

ଦୁଇଟି ବିରଳ ପଥର।

Tapas Behera
  • Published: Thursday, 02 February 2023
  • Updated: 02 February 2023, 02:52 PM IST

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ନେପାଳରୁ ଦୁଇଟି ପୁରାତନ ବିରଳ ପଥର ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ବିରଳ ପଥରରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦିତ ହୋଇ ଏଠାରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ। ଦେବଶିଳା ନାମରେ ଏହି ପଥରକୁ ଆଜି ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ । ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏହି ଦୁଇଟି ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରକରେ ନେପାଳରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Also Read

ଗୋଟିଏ ପଥରର ଓଜନ ୨୬ ଟନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ଓଜନ ୧୪ ଟନ୍ ହେବ। ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇ ବିରାଟ ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ ହେବ। ଏହି ପଥରରୁ ଖୋଦିତ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ରୂପରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ନେପାଳର ମୁସ୍ତାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ସାଲିଗ୍ରାମା କିମ୍ବା ମୁକଟିନାଥ (ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଥାନ) ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡାକି ନଦୀରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପଥର ମିଳିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଚିବ ଚମ୍ପତି ରାୟ ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଅନିଲ ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଖୋଦନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos