ଏମିତି ଥିଲେ ଦୁର୍ଦ୍ଧର୍ଷ ବିଜୁବାବୁ : ୭୦ ବର୍ଷ ତଳେ ପାକ୍‌ ସେନା ବଳୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଏୟାର ଡ୍ରପ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯୪୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ରେ ଭାରତୀୟ ପଦାତିକ ସେନାର ପ୍ରଥମ ଅପରେସନ୍ ସ୍ମୃତିରେ ୭୦ତମ ଇନ୍‌ଫାଣ୍ଟ୍ରି ଡେ ବା ପଦାତିକ ସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରିଛି ଭାରତୀୟ ସେନା ।  ଏହି ଦିନ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ୍ ଦିଓ୍ୱାନ୍ ରଣଜିତ ରାୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଶିଖ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚି ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ବିପକ୍ଷରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।   ତେବେ ଏହି ସଫଳତାର ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟରେ ରହିଛି ପ୍ରବାଦପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ଓ ଦେଶଭକ୍ତିର ଗାଥା।  ପ୍ରଥମ ଶିଖ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଲମ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟରୁ ଏୟାର୍ ଲିଫ୍ଟ କରି ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାର ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ ।

କ’ଣ ଥିଲା ଘଟଣାଚକ୍ର

୧୯୪୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ  ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗିରହିଥାଏ ଅସ୍ଥିରତା।   ମହାରାଜା ହରି ସିଂଙ୍କ ରାଜୁତିକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ କରି ୨ ମାସ ତଳେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଜୋରଦାର ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଥାଏ ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜ ଅକ୍ତି ଆରକୁ ନେବାକୁ ।  ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହଯୋଗରେ ପସ୍ତୁନ ଆଦିବାସୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଗରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡୁଥାନ୍ତି ମହାରାଜା ହରି ସିଂଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ।  ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଲା ଯେ, ରାଜଧାନୀ ଶ୍ରୀନଗର କବ୍ଜା କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାକୁ ବାକିଥିଲା ଆଉ ମାତ୍ର ୩୦ କିଲୋମିଟର।  ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଲେ ହରି ସିଂ।   ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ହରି ସିଂ।  ସେନା ପଠାଇ  ଶ୍ରୀନଗର ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ।

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସାହସିକତା

ଏଭଳିଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରବାଦପୁରୁଷ ତଥା ଦୁର୍ଦ୍ଧର୍ଷ ପାଇଲଟ୍ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିଲା ଅତୁଳନୀୟ।  ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରି ପାକିସ୍ତାନୀ ଶତ୍ରୁ ବଳୟ ଭିତରେ ପଶି ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାର ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ବିଜୁ ବାବୁ।  ଅକ୍ଟୋବର ୨୭, ୧୯୪୭ରେ ହେଲା ଏହି ଦୁଃସାହସିକ ଅଭିଯାନ।  ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଇଁବା ଆଗରୁ ଡିସି-ଥ୍ରୀ ଡାକୋଟା ବିମାନ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀ ପାଲାମ ଏୟାରପୋର୍ଟରୁ ଶ୍ରୀନଗର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଲେ ବିଜୁ ବାବୁ । ପ୍ରତିପକ୍ଷର ରାର୍ଡାରକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଓ ଗୁଳିଗୋଳାକୁ ଖାତିର ନ କରି ସଫଳତାର ସହ ଶିଖ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟର ଯବାନଙ୍କୁ  ଭୋରରୁ ଭୋରରୁ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ।  ଏହାପରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପଲ୍ଲା ଭାରି ହୋଇଥିଲା।  ଆଉ ଏହି ଅଭିଯାନ ବାଟ କଢ଼ାଇଥିଲା ଭାରତରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ।

ମନେପକାଇଲେ ନବୀନ, ବୈଜୟନ୍ତ

ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଏହି ବୀରତ୍ୱର ଗାଥାକୁ ମନେପକାଇ ଇନ୍‌ଫାଣ୍ଟ୍ରି ଡେ ଅବସରରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ  ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଭୂମିକା କିମ୍ବଦନ୍ତୀମୂଳକ।   ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପ୍ରଥମ ବିମାନକୁ ବିଜୁବାବୁ ଉଡ଼ାଇଥିଲେ । ଆମେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଚିର ଋଣୀ ।