ଅପରାହ୍ଣରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିବ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦାରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ରଘୁନାଥପୁର ଖରିପଡିଆରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିବ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି। ଗତକାଲି ଦାରୁଶଗଡି ବାହାରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ତେବେ ଚଉପଟ କାମ ସରିପାରିନଥିଲା। ତେଣୁ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ହିଁ ଶଗଡ଼ି ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅପରାହ୍ଣ ପ୍ରାୟ ୫ଟା ବେଳେ ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି ଖରି ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରି କଟକ-ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତାରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସେଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରହଣୀ ସହ କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଇ ପୁରୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବ।

ଏନେଇ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଛି କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ। ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଖରିପଡିଆରୁ ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି ବାହାରି ପାରାଦୀପ କଟକ ରାସ୍ତାକୁ ଆସିବା ସମୟରେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ସମସ୍ତ ବଡ଼ ଗାଡ଼ିର ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ। ପାରାଦୀପ ଯିବାକୁ ଥିବା ଗାଡ଼ି ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବେ। ପ୍ରଥମ ଦିନ ଯାତ୍ରା ଶେଷରେ ରାତିରେ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ନିକଟ ଫକୀରପଡ଼ାରେ ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି ଅଟକିବ। ଏଠାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼କୁ ଦେଖି ଯାନବାହନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ। ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ସମସ୍ତ ଗାଡ଼ିର ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି କଟକ ଓଏମପି ଛକରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ବଡ଼ ଗାଡ଼ିକୁ ମଙ୍ଗୁଳି ଛକରୁ ଡାଇଭର୍ଟ କରାଯିବ। ଛୋଟ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକୁ ଶିଖରପୁରରୁ ରିଂ ରୋଡ଼ ଦେଇ ଛଡ଼ାଯିବ। ପ୍ରତାପନଗରୀରେ ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି ରାତ୍ରୀଯାପନ କରିବା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିବ। କୌଣସି ବସ୍ କିମ୍ୱା ଟ୍ରକ୍ ଦାରୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଛଡ଼ାଯିବ ନାହିଁ। ଦାରୁ ଶଗଡ଼ି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ଫେ।ର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କମିଶନର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କେତେ କମିବ ସ୍କୁଲ ଫି, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

‘କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ସେବାୟତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଗଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ’

୧୬ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବଜ୍ରପାତ ସତର୍କ ସୂଚନା

ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ସହ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ରଙ୍ଗେ ହାତରେ ଧରିଥିଲେ ପତ୍ନୀ, ବନ୍ଧା ହେଲେ ଡେପୁଟି କଲେକ୍ଟର

ହାଇକୋର୍ଟ ଗଲେ ସମ୍ୱିତ ପାତ୍ର

ବଗଲା ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଜବାବ ରଖିଲେ ସରକାର

କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ନିଖୋଜ, ପୋଲ ଉପରୁ ମିଳିଲା ବାଇକ୍‌

ଧରା ପଡ଼ିଲା ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟେରା, ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ କରୁଥିଲା ଟାର୍ଗେଟ

ସହମତିରେ ଯାଇଥିଲେ ନା ଅପହରଣ ହୋଇଥିଲା ? ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଯୁବତୀ

ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ସିଂହୀ ‘ସୁପ୍ରିୟା’

ବାଇକ୍ ଧରି ଲୁଟେରା ଫେରାର; ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଭିଡ଼ିଓ

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ଆଉ ୧୫