ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ହାବୁଡ଼ରେ ବସ୍ତାର ସାଇବର ଠକ

ଜଳେସ୍ୱର(ଅଜିତ କୁମାର ଦାସ): ସାଇବର ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ସହାୟତାରେ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ବାରାମାଡିଆ ଗ୍ରାମର ରାମା ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡା। ଗିରଫ ଯୁବକଙ୍କ ଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍ , ଲାପଟପ୍ ପ୍ୟାଡ୍ , ପ୍ରିଣ୍ଟର୍, ସ୍କାନର୍, ହାର୍ଡ ଡିସ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ବହୁ ପରିମାଣର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆଇଟମ୍ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ବସ୍ତା ପୁଲିସ ଥାନାରେ କେସ୍ ନମ୍ବର 137/2020 U / s- 420/379/417 IPC ମକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଡିଜିଟାଲ ସେବା ନାମରେ ବସ୍ତା ବଜାରରେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆଧାର ସଂଶୋଧନ ଏବଂ କିଓସ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସବ୍ ସେଣ୍ଟର୍ ଅଛି। ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜାଲିଆତି କାରବାର କରି ଅନେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସେ ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ଠକେଇ ପାଇଁ ସେ ଭିନ୍ନ ସିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ NAREDI ରେ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ୍ ପାର୍ଟସ୍ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ରଖିଥିଲେ।  ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଆମଦାନୀ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଉକ୍ତ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ୟୁରିଅର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ସେ ଅଲଗା ନାମ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଦେଇ ଅର୍ଡର ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଆଇଟମଗୁଡିକ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଧରାପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ।

ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଥ୍ୟା ନାମ ଦିଅନ୍ତି। ସେ ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜିଏସ୍‌ଟି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର କରିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି ନମ୍ବର ରଖିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ବସ୍ତା ପୁଲିସ ଏବଂ ଅମର କଲୋନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସର ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।