ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର, କାଟିନେଲେ ଦାନ୍ତ

ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି।

elephant prey PhotoOR

ମୃତ ହାତୀ।

Niranjan Mishra
  • Published: Wednesday, 01 February 2023
  • Updated: 01 February 2023, 09:13 PM IST

କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବଡମ୍ବା ରେଞ୍ଜ ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ୍ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ପୁଣି ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀକୁ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି ଶିକାରୀ। ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଗୁଳି ବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିରହିଥିଲା। ଶିକାର କରିବା ପରେ ଶିକାରୀ ହାତୀର ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ, ମୃତ ହାତୀକୁ ଦେଖି ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ପରେ ବନବିଭାଗ ଓ ବଡମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଡ଼ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ପତି ଓ ଏସିଏଫ ଘନଶ୍ୟାମ ମୁଦୁଲି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ହାତୀର କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ଓ ଦନ୍ତା ହାତୀର ଦାନ୍ତ କିଏ ନେଲା ସେ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ବୋଲି ରେଞ୍ଜର ସୁବ୍ରତ କୁମାର ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଡିଏଫଓ କିମ୍ବା ରେଞ୍ଜର ସୂଚନା ଦେଇନଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Also Read

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନରସିଂହପୁରରୁ ୪ଟି ଓ ବଡମ୍ବାରୁ ୪ଟି ଦନ୍ତା ହାତୀର କଙ୍କାଳ ଠାବ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ୨ଟି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। ବଡ଼ମ୍ବା ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର ଗଜରାଜଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର, କାଟିନେଲେ ଦାନ୍ତ

ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି।

elephant prey PhotoOR

ମୃତ ହାତୀ।

Niranjan Mishra
  • Published: Wednesday, 01 February 2023
  • Updated: 01 February 2023, 09:13 PM IST

କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବଡମ୍ବା ରେଞ୍ଜ ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ୍ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ପୁଣି ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀକୁ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି ଶିକାରୀ। ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଗୁଳି ବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିରହିଥିଲା। ଶିକାର କରିବା ପରେ ଶିକାରୀ ହାତୀର ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ, ମୃତ ହାତୀକୁ ଦେଖି ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ପରେ ବନବିଭାଗ ଓ ବଡମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଡ଼ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ପତି ଓ ଏସିଏଫ ଘନଶ୍ୟାମ ମୁଦୁଲି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ହାତୀର କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ଓ ଦନ୍ତା ହାତୀର ଦାନ୍ତ କିଏ ନେଲା ସେ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ବୋଲି ରେଞ୍ଜର ସୁବ୍ରତ କୁମାର ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଡିଏଫଓ କିମ୍ବା ରେଞ୍ଜର ସୂଚନା ଦେଇନଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Also Read

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନରସିଂହପୁରରୁ ୪ଟି ଓ ବଡମ୍ବାରୁ ୪ଟି ଦନ୍ତା ହାତୀର କଙ୍କାଳ ଠାବ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ୨ଟି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। ବଡ଼ମ୍ବା ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର ଗଜରାଜଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର, କାଟିନେଲେ ଦାନ୍ତ

ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି।

elephant prey PhotoOR

ମୃତ ହାତୀ।

Niranjan Mishra
  • Published: Wednesday, 01 February 2023
  • Updated: 01 February 2023, 09:13 PM IST

କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବଡମ୍ବା ରେଞ୍ଜ ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ୍ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ପୁଣି ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀକୁ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି ଶିକାରୀ। ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଗୁଳି ବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିରହିଥିଲା। ଶିକାର କରିବା ପରେ ଶିକାରୀ ହାତୀର ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ, ମୃତ ହାତୀକୁ ଦେଖି ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ପରେ ବନବିଭାଗ ଓ ବଡମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଡ଼ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ପତି ଓ ଏସିଏଫ ଘନଶ୍ୟାମ ମୁଦୁଲି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ହାତୀର କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ଓ ଦନ୍ତା ହାତୀର ଦାନ୍ତ କିଏ ନେଲା ସେ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ବୋଲି ରେଞ୍ଜର ସୁବ୍ରତ କୁମାର ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଡିଏଫଓ କିମ୍ବା ରେଞ୍ଜର ସୂଚନା ଦେଇନଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Also Read

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନରସିଂହପୁରରୁ ୪ଟି ଓ ବଡମ୍ବାରୁ ୪ଟି ଦନ୍ତା ହାତୀର କଙ୍କାଳ ଠାବ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ୨ଟି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। ବଡ଼ମ୍ବା ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର ଗଜରାଜଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର, କାଟିନେଲେ ଦାନ୍ତ

ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି।

elephant prey PhotoOR

ମୃତ ହାତୀ।

Niranjan Mishra
  • Published: Wednesday, 01 February 2023
  • Updated: 01 February 2023, 09:13 PM IST

କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବଡମ୍ବା ରେଞ୍ଜ ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ୍ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ପୁଣି ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀକୁ ଶିକାର କରିଛନ୍ତି ଶିକାରୀ। ମାଣିଆବନ୍ଧ ବିଟ ଅଧିନ ହିନ୍ଦୋଳ କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟର-୧ ସ୍ଥିତ ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଗୁଳି ବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିରହିଥିଲା। ଶିକାର କରିବା ପରେ ଶିକାରୀ ହାତୀର ଦାନ୍ତ କାଟି ନେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ, ମୃତ ହାତୀକୁ ଦେଖି ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ପରେ ବନବିଭାଗ ଓ ବଡମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଡ଼ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ପତି ଓ ଏସିଏଫ ଘନଶ୍ୟାମ ମୁଦୁଲି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ହାତୀର କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ଓ ଦନ୍ତା ହାତୀର ଦାନ୍ତ କିଏ ନେଲା ସେ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ବୋଲି ରେଞ୍ଜର ସୁବ୍ରତ କୁମାର ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଡିଏଫଓ କିମ୍ବା ରେଞ୍ଜର ସୂଚନା ଦେଇନଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Also Read

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନରସିଂହପୁରରୁ ୪ଟି ଓ ବଡମ୍ବାରୁ ୪ଟି ଦନ୍ତା ହାତୀର କଙ୍କାଳ ଠାବ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ୨ଟି ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। ବଡ଼ମ୍ବା ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଶିକାର ଗଜରାଜଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos