ମନ ମୋହୁଛନ୍ତି ଜୀବନ୍ତ ଦୁର୍ଗା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଆଜି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା। ଏଥିପାଇଁ ହୁମଯଜ୍ଞ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ପରିବେଶ। ଶହଶହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମଣ୍ଡପକୁ ଆସି ମାଆଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ଦୁନିଆରେ ଏମିତି କିଛି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଦୁର୍ଗା, ମହିଷାସୁର, ସରସ୍ୱତୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଗଣେଶ, ଆମ୍ୱା, ସନ୍ତୋଷୀ ମା’, କାଳୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ଆଦି ଦେବାଦେବୀ ବେଶଧାରୀ ଲୋକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛନ୍ତି। ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଲ୍ଡ ଟାଉନ୍‌ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ। ଏଠାରେ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଦେବଦେବୀଙ୍କ ବେଶରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ ବ୍ରହ୍ମକୁମାର ଓ କୁମାରୀମାନେ।

ଦୁର୍ଗା ବେଶଧାରୀ ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ କହିଛନ୍ତି-“ମାଆଙ୍କ ବେଶରେ ଛିଡ଼ା ହେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ରାଜଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ମୁଁ ଦୀର୍ଘ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜଯୋଗ କରୁଥିବାରୁ ଆଜି ଦୁର୍ଗା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିପାରିଛି। ରାଜଯୋଗ କଲାବେଳେ ପରମାତ୍ମାଙ୍କଠାରୁ ଶକ୍ତି ନିଏ।”

ମହିଷାସୁର ବେଶଧାରୀ ବ୍ରହ୍ମକୁମାର କହିଛନ୍ତି-“ମୁଁ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ରାଜଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ରାଜଯୋଗ କଲେ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତି ରାଜଯୋଗ କରନ୍ତି, ତାହାହେଲେ ଦେଶର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ।”