ଷ୍ଟେଟ୍ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଫଣ୍ଡରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଅଛି?

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଏବେ ରାଜ୍ୟ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଫଣ୍ଡରେ ରହିଛି ୧୯୫୮,୭୧,୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା। ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପିଆଇଓ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଷ୍ଟେଟ୍ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଫଣ୍ଡରେ ଏବେ କେତେ ଟଙ୍କା ଅଛି ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ, ଯାହାର ଉତ୍ତରରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ଏହି କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଫଣ୍ଡରୁ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଲାଗି ସରକାର କିଛି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି କି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହାର ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଲାଗି ଷ୍ଟେଟ୍ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଫଣ୍ଡରୁ ଆଦୌ ଟଙ୍କା ନେଇ ନାହାନ୍ତି।

ସେହିଭଳି ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ୍ ମେଡିକାଲ କର୍ପୋରେସନକୁ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଲାଗି ପିପିଇ କିଟ୍, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ମାସ୍କ ଆଦି କିଣା ବାବଦରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ଏନେଇ ପରଚେଜିଂ କମିଟିର ପ୍ରୋସିଡିଂ କପି, ପରଚେଜିଂ ଆଇଟମ୍ ବାବଦ ଅର୍ଥ କିଭଳି ନେଣଦେଣ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପର୍ଚେଜିଂ ଅର୍ଡର କପି ପ୍ରଧାନ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗିଥିଲେ। ହେଲେ ଗତ ତିନି ମାସ ହେଲା ଏନେଇ କର୍ପୋରେସନ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଦେଉ ନାହିଁ।

RTI

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ୍ ଯୋଗୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅବଧି ମାଗି ପ୍ରତିମାସରେ କର୍ପୋରେସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ମିଳୁଛି। ଏବେ ସମସ୍ତେ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଏଣୁ ଆଉ ୩୦ ଦିନ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କର୍ପୋରେସନ ମହଲତ ମାଗିଛି। ତେବେ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଏନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ମିଳି ନ ଥିବା ବେଳେ ମହଲତ ଚିଠି କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦୁଇଥର ମିଳିଲାଣି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୪.୫.୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ କୋଭିଟ୍ କିଟ୍ ବାବାଦ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଆରଟିଆଇରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ୧୦.୬.୨୦୨୦ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗଠାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ୍ ମେଡିକାଲ କର୍ପୋରେସନ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦେଲେ ବିଜେଡି ସଭାନେତ୍ରୀ

ନୀଳାଚଳ ପରିଡ଼ାଙ୍କୁ ଜର୍ସି ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ୍

ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୩୭୦୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଆଗରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା

ଘରେ ପଶି ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ହାଣିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୩୦୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସେଥିରୁ ୧୮୩ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ

ନିଲମ୍ବନ ବିରୋଧରେ ଧାରଣାରେ ଆଠ ସାଂସଦ, ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍

ହଂସୁଆରେ ଭାସୁଛି ମାଆର ମୃତଦେହ, ଆଉ ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ଝିଅ

ସଂସଦ ପହଞ୍ଚିଲା କାଷ୍ଟିଂ କାଉଚ ମାମଲା, ପାଏଲଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ରୁପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

ରିଆ ଜଣେ ଛୋଟ ଡ୍ରଗ୍ସ ବ୍ୟବସାୟୀ ନୁହନ୍ତି: ଏନସିବି ମୁଖ୍ୟ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଚରଣ ସଂସଦର ଗାରିମାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି: ରାଜନାଥ

ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିବଂଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ବିରୋଧୀ

ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ଭିସା ଦେଲାନି ପାକିସ୍ତାନ