ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତ ନହେବା ପଛରେ ନବୀନ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍ : କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡିଶାରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ହେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜେ ଦାୟୀ ଓ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ବୋଲି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।
ଆଜି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପିସିସି ମିଡିଆ ସେଲ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସତ୍ୟପ୍ରକାଶ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲୋକୟୁକ୍ତ ଆଇନକୁ ନିର୍ବାଚନୀ ଫାଇଦା ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ସରକାର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କେଇମାସ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କଲେ। ୨୦୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ବିଲକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅନୁମୋଦନ କଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ନବୀନ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଆଇନ୍ ବିଭାଗ ପରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଲୋକାୟୁକ୍ତ ବିଲ୍ ଫାଇଲକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିଜ ପାଖକୁ ନେଇଗଲା। ଆଉ ଏହି ଫାଇଲ୍ ଉପରେ ୩ବର୍ଷ ୪ ମାସ ଯାଏ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏହାକୁ ନିଜ ପାଖରେ ଚାପି ରଖିଲେ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତାଗିଦକୁ ଦେଖି ତରବରିଆ ଭାବେ ୨୦୧୮ ଜୁନ୍ ୨୩ରେ ବିଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ତାକୁ ଗେଜେଟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଗଲା ଏବଂ ୨୦୧୮ ଜୁଲାଇ ୭ରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ବୋଲି କୁହାଗଲା। ଏଥିସହିତ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉପର ଠାଉରିଆ ଭାବେ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ଗଠନ କରାଗଲା। ଏବେ ଆଉ ୩ ମାସ ଅଧିକ ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲି କହି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ମହଲତ ମାଗିଲେ। ଯାହାକୁ ଅଦାଲତ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମତିଗତିକୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି।

ଲୋକପାଳ ଗଠନକୁ ବିଳମ୍ବ କରିବା ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଆପଣେଇବା ପଛର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍ ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ଏଥିସହିତ ୩ ବର୍ଷ ୪ ମାସ ଧରି ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଗଠନ ଫାଇଲକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାହିଁକି ଚାପି ରଖିଲା, ତା’ର ଜବାବ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଉ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରିଛି।