ପୁଣି ସରକାରରେ ଥଇଥାନ ହେବେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବିଜେଡି ନେତା

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ ।

BJD

ବାମରୁ ବିଜେଡି ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍‌ ଓ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଫାଇଲ ଫଟୋ)

Ordigital Desk
  • Published: Monday, 17 July 2023
  • Updated: 17 July 2023, 09:53 PM IST

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ । ଏହି ଥଇଥାନ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଶହେ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ବି ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠନରେ ଥଇଥାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନୂଆ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ସାମିଲ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପଦାଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ଥଇଥାନ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଡିସେମ୍ବର ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଦଳର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ(ଏସଡିସି)ରେ ଗତ ମେ’ ମାସରେ ଆଉ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୯ଟି ଏସଡିସି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ଏହି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅତିକମରେ ୨୮ଜଣ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଏନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । ରାଜନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଲଟିଥିବା ଗଞ୍ଜାମ, କଳାହାଣ୍ଡି, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର, ବାଲେଶ୍ୱର, ନୟାଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଥଇଥାନ କରିବେ ।

Also Read

ଆଦିବାସୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଏସଡିସିରେ ୨୮ରୁ ୭୦ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନାର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଆଉ କିଛି ନେତା ମଧ୍ୟ ଥଇଥାନ ହେବେ । ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୁବ ଓ ମହିଳା ନେତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପଦପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ଲବି ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଓ ଛକାପଞ୍ଝାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଏଭଳି ଥଇଥାନ  ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୫ଜଣ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିରାଶାଜନକ ରହିଛି । ହାତଗଣତି ୫-୭ଜଣଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ମିଳିଥିବା ପଦବୀର ଦୁରୂପଯୋଗ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା କିଛି କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦରୁ ବିଦା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ପୁଣି ସରକାରରେ ଥଇଥାନ ହେବେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବିଜେଡି ନେତା

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ ।

BJD

ବାମରୁ ବିଜେଡି ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍‌ ଓ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଫାଇଲ ଫଟୋ)

Ordigital Desk
  • Published: Monday, 17 July 2023
  • Updated: 17 July 2023, 09:53 PM IST

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ । ଏହି ଥଇଥାନ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଶହେ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ବି ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠନରେ ଥଇଥାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନୂଆ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ସାମିଲ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପଦାଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ଥଇଥାନ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଡିସେମ୍ବର ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଦଳର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ(ଏସଡିସି)ରେ ଗତ ମେ’ ମାସରେ ଆଉ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୯ଟି ଏସଡିସି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ଏହି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅତିକମରେ ୨୮ଜଣ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଏନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । ରାଜନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଲଟିଥିବା ଗଞ୍ଜାମ, କଳାହାଣ୍ଡି, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର, ବାଲେଶ୍ୱର, ନୟାଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଥଇଥାନ କରିବେ ।

Also Read

ଆଦିବାସୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଏସଡିସିରେ ୨୮ରୁ ୭୦ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନାର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଆଉ କିଛି ନେତା ମଧ୍ୟ ଥଇଥାନ ହେବେ । ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୁବ ଓ ମହିଳା ନେତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପଦପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ଲବି ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଓ ଛକାପଞ୍ଝାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଏଭଳି ଥଇଥାନ  ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୫ଜଣ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିରାଶାଜନକ ରହିଛି । ହାତଗଣତି ୫-୭ଜଣଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ମିଳିଥିବା ପଦବୀର ଦୁରୂପଯୋଗ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା କିଛି କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦରୁ ବିଦା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ପୁଣି ସରକାରରେ ଥଇଥାନ ହେବେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବିଜେଡି ନେତା

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ ।

BJD

ବାମରୁ ବିଜେଡି ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍‌ ଓ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଫାଇଲ ଫଟୋ)

Ordigital Desk
  • Published: Monday, 17 July 2023
  • Updated: 17 July 2023, 09:53 PM IST

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ । ଏହି ଥଇଥାନ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଶହେ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ବି ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠନରେ ଥଇଥାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନୂଆ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ସାମିଲ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପଦାଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ଥଇଥାନ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଡିସେମ୍ବର ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଦଳର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ(ଏସଡିସି)ରେ ଗତ ମେ’ ମାସରେ ଆଉ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୯ଟି ଏସଡିସି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ଏହି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅତିକମରେ ୨୮ଜଣ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଏନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । ରାଜନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଲଟିଥିବା ଗଞ୍ଜାମ, କଳାହାଣ୍ଡି, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର, ବାଲେଶ୍ୱର, ନୟାଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଥଇଥାନ କରିବେ ।

Also Read

ଆଦିବାସୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଏସଡିସିରେ ୨୮ରୁ ୭୦ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନାର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଆଉ କିଛି ନେତା ମଧ୍ୟ ଥଇଥାନ ହେବେ । ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୁବ ଓ ମହିଳା ନେତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପଦପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ଲବି ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଓ ଛକାପଞ୍ଝାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଏଭଳି ଥଇଥାନ  ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୫ଜଣ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିରାଶାଜନକ ରହିଛି । ହାତଗଣତି ୫-୭ଜଣଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ମିଳିଥିବା ପଦବୀର ଦୁରୂପଯୋଗ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା କିଛି କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦରୁ ବିଦା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos

Next Story

ପୁଣି ସରକାରରେ ଥଇଥାନ ହେବେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବିଜେଡି ନେତା

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ ।

BJD

ବାମରୁ ବିଜେଡି ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍‌ ଓ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଫାଇଲ ଫଟୋ)

Ordigital Desk
  • Published: Monday, 17 July 2023
  • Updated: 17 July 2023, 09:53 PM IST

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଷ୍ଟୀକରଣରେ ଲାଗିଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବେ ଆଉ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିବ । ଏହି ଥଇଥାନ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଶହେ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ବି ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠନରେ ଥଇଥାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନୂଆ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ସାମିଲ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପଦାଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ଥଇଥାନ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଡିସେମ୍ବର ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଦଳର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପଦପଦବୀରେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ । 

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ(ଏସଡିସି)ରେ ଗତ ମେ’ ମାସରେ ଆଉ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୯ଟି ଏସଡିସି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ଏହି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅତିକମରେ ୨୮ଜଣ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଏନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । ରାଜନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଲଟିଥିବା ଗଞ୍ଜାମ, କଳାହାଣ୍ଡି, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର, ବାଲେଶ୍ୱର, ନୟାଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଥଇଥାନ କରିବେ ।

Also Read

ଆଦିବାସୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଏସଡିସିରେ ୨୮ରୁ ୭୦ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନାର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଆଉ କିଛି ନେତା ମଧ୍ୟ ଥଇଥାନ ହେବେ । ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୁବ ଓ ମହିଳା ନେତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପଦପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ଲବି ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଓ ଛକାପଞ୍ଝାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱ ଏଭଳି ଥଇଥାନ  ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୫ଜଣ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିରାଶାଜନକ ରହିଛି । ହାତଗଣତି ୫-୭ଜଣଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ମିଳିଥିବା ପଦବୀର ଦୁରୂପଯୋଗ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା କିଛି କର୍ମୀ-ନେତାଙ୍କୁ ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦରୁ ବିଦା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos