ବିଗୁଡ଼ିଛି ପୃଥିବୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସତର୍କ କରାଇଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଯଦି ପୃଥିବୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଏକ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

Representative Image

ପ୍ରତିକାତ୍ମକ ଚିତ୍ର

Debibandita Barick
  • Published: Saturday, 16 September 2023
  • Updated: 16 September 2023, 01:11 PM IST

News Highlights

  • ନଅଟି କାରକକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିଲା ଅନୁସନ୍ଧାନ
  • ସାଇନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ

Sports

Latest News

ବିଗୁଡ଼ିଛି ଆମେ ରହୁଥିବା ଗ୍ରହର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁଧ୍ୟାନ ରିପୋର୍ଟରେ ପୃଥିବୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯାହା ଉଦବେଗଜନକ। କାରଣ ପୃଥିବୀର ଛଅଟି ଅଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଯଦି ପୃଥିବୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଏକ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

ସାଇନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜର୍ମାନୀର ପୋଟସଡାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର କ୍ଲାଇମେଟ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜୋହାନ ରକଷ୍ଟ୍ରୋମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଟିମ୍ ଏହି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଟିମ୍ ପୃଥିବୀର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଆକଳନ କରିବାକୁ ନଅଟି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷେତ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଉପରେ ସେମାନେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଜଳବାୟୁ, ଜୈବ ବିବିଧତା, ମୃତ୍ତିକା, ମଧୁର ଜଳ, ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରଦୂଷଣ, ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରି ମାନବ ନିର୍ମିତ ଯୌଗିକ ଭଳି ନୋବେଲ୍ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସବୁ କାରକଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କେବଳ ମହାସାଗରର ଅମ୍ଳତା, ବାୟୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଓଜୋନ୍ ସ୍ତର ସୁରକ୍ଷିତ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଉଭୟ ମହାସାଗର ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି।

Also Read

ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ରକଷ୍ଟ୍ରୋମ ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ୍‌କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଆମେ ବହୁତ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀର ସନ୍ତୁଳନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ଲୋକେ ରୋଗାଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏସବୁ କାରକଗୁଡିକ ଅସନ୍ତୁଳ ହେବା ପୃଥିବୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗୁଡ଼ିଥିବା ଇଙ୍ଗିତ କରୁଛି।' 

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସିମ୍ୟୁଲେସନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ଜଳବାୟୁ କିମ୍ବା ଜୈବ ବିବିଧତା ହ୍ରାସ ଘଟିବା ଫଳରେ  ଅନ୍ୟ ପରିବେଶ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ତଥାପି କେତେକ କ୍ଷତ୍ର ଅଛି, ଯଦି ଆମେ ତା'ର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବା ତେବେ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଜମି ସଫା କରିବା ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ଯାଉଥିବା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରେ, ତେବେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ। ତେଣୁ ପୃଥିବୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ। 

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos