ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆକାର ଟିକେ ଛୋଟ!

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାବଦରେ ଆମର ପୂର୍ବ ଧାରଣା ଭୁଲ୍ ବୋଲି ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦର୍ଶାଉଛି।

Representative Image

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତିକାତ୍ମକ ଚିତ୍ର

Debibandita Barick
  • Published: Thursday, 09 November 2023
  • Updated: 09 November 2023, 03:03 PM IST

News Highlights

  • ଟୋକିଓ ଓ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ
  • ଆମେ ଜାଣିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆକାର ତଥ୍ୟ ଭୁଲ୍!
  • ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆକାରରେ ଛୋଟ ହୋଇପାରେ

Sports

Latest News

ସୌରମଣ୍ଡଳରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି। ବିଜ୍ଞାନର ଅଗ୍ରଗତି ଧୀରେ ଧୀରେ ଏସବୁ ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ପରଦା ହଟାଉଛି। ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଆଉ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସୌର ଜଗତର କେନ୍ଦ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାବଦରେ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାବଦରେ ଆମର ପୂର୍ବ ଧାରଣା ଭୁଲ୍ ବୋଲି ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦର୍ଶାଉଛି।

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ପ୍ରମାଣ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆକାରକୁ ନେଇ ଆମ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ପୂର୍ବ ଧାରଣା ତୁଳନାରେ ତାହା ଛୋଟ ହୋଇପାରେ। ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ଯାହା ରହିଥିଲା, ସେ ତୁଳନାରେ କିଛି ପ୍ରତିଶତ ଛୋଟ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯଦିଓ ଏହା ଅମୂଳକ ମନେହୁଏ, ତଥାପି ଆମ ଗ୍ରହରେ ଜୀବସତ୍ତା ତିଷ୍ଠିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବୁଝାମଣାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ ବୋଲି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। 

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗଠନ ଏବଂ ଆଚରଣ ବାବଦରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ arXiv ନାମକ ଏକ ସମ୍ବାଦପତ୍ରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ଏହି ଅନୁଧ୍ୟାନ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତପ୍ତ ପ୍ଲାଜମା ଇଣ୍ଟେରିଅର ଭିତରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ଫଶି ରହିଥିବା ଶବ୍ଦ ତରଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯାହାକୁ 'ପ୍ରେସର୍' କିମ୍ବା ପି-ମୋଡ୍ କୁହାଯାଏ। ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଧ୍ୱନିଗୁଡ଼ିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଘଟୁଥିବା ଚାପ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ।

Also Read

ଟୋକିଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ମାସାଓ ଟାକାଟା ଏବଂ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଡଗଲାସ୍ ଗଫ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପି-ମୋଡ୍ ଅକ୍ସିଲେସନ୍ ଧ୍ୱନି ତରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ତଭାଗରେ ଗତିଶୀଳ ରୂପଠୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବାଜୁଥିବା ଘଣ୍ଟି ସହ କଳ୍ପନା କରିପାରିବେ।

ଏହି ଭୂକମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଦୋଳନ(ଅକ୍ସିଲେଟିଂ) ହେଉଥିବା ଶବ୍ଦ ତରଙ୍ଗ ବା 'ମୋଡ୍' ଉତ୍ପାଦନ କରେ, ଯାହାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦୂରରୁ ମାପ କରିପାରିବେ। ଏହି ମୋଡଗୁଡିକ ହେଉଛି ପି-ୱେଭ୍ସ, ଜି-ମୋଡ୍ସ, ଏବଂ ଏଫ୍-ମୋଡ୍ସ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗୁଣ ଏବଂ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଅନନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି।

ଅବଶ୍ୟ, କେତେକ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଭୂକମ୍ପ ବ୍ୟାପାରକୁ ମାପିବା ପାଇଁ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏଫ୍-ମୋଡ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଫଟୋସ୍ଫିୟର୍ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତୃତ ହୋଇନଥାନ୍ତି। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନେ ଟାକାଟା ଏବଂ ଗଫ୍ ଯାହାକୁ ଏକ “ଫ୍ୟାଣ୍ଟମ୍ ସର୍ଫେସ୍” ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି ତାହା ବାଉନ୍ସ କରୁଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି କମ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉପର କନଭେକସନ ଜୋନରେ ବ୍ୟାଘାତ ହେତୁ ପି-ମୋଡ୍ ଅଧିକ ପହଞ୍ଚେ।

ଭୂକମ୍ପ ମାପ ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧକୁ ଆଧାର କରିବା ସମୟରେ ଟାକାଟା ଏବଂ ଗଫ୍ ପି-ମୋଡ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି। କେବଳ ପି-ମୋଡ୍ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କର ଗଣନା ଦର୍ଶାଏ ଯେ, ସୋଲାର୍ ଫୋଟୋସ୍ପେରିକ୍ ରେଡିଅସ୍ ମାନକ ସୌର ମଡେଲ(ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ସୋଲାର୍ ମଡେଲ୍)ଠାରୁ ଟିକେ ଛୋଟ ଅଟେ।

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଏମିଲି ବ୍ରୁନସଡେନ୍ ନ୍ୟୁ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛୋଟ ତ୍ରୁଟି ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ ପାରମ୍ପାରିକ ମଡେଲଗୁଡିକ ସଜାଡିବା ଏବଂ ନୂତନ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ବୁଝିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ।

telegram ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

Related Stories

Trending

Photos

Videos