ଛକା ମାରି ଶତକ ପୂରଣ କଲେ ବଟଲର୍, ରଚିଲେ ଇତିହାସ

ଶାରଜା: ଇଂଲଣ୍ଡର ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜୋସ୍ ବଟଲର୍ ଚଳିତ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରଥମ ଶତକ ନିଜ ନାଁରେ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ସୁପର୍-୧୨ ଗ୍ରୁପ୍-୧ର ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ବଟଲର୍ ଶେଷ ବଲରେ ମାରି ଶତକ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଦମଦାର ଇନିଂସ୍ ବଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ୪ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୬୩ ରନ୍ କରିଛି।

ବଟଲର୍ ୬୭ ବଲରେ ଅପରାଜିତ ୧୦୧ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଚୌକା ଓ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଛକା ସାମିଲ୍ ଅଛି। ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୧୫୦.୭୫ ରହିଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ଟି-୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ଶତକ ଓ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଇନିଂସ୍। ଏହି ଶତକ ସହ ବଟଲର୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ବଟଲର୍ ପ୍ରଥମ ଇଂଲିଶ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ତିନୋଟି ଯାକ ଫର୍ମାଟରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ବଟଲର୍ ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ଟି-୨୦ରେ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଆଲେକ୍ସ ହେଲ୍ସ ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଟି-୨୦ରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ICC (@icc)

ବଟଲର୍ ମଧ୍ୟ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଶତକ ମାରି ଏଲିଟ୍ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ (ଦୁଇଥର), ପାକିସ୍ତାନର ଅହମ୍ମଦ ଶେହଜାଦ୍, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ମାହେଲା ଜୟବର୍ଦ୍ଧନେ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ରେଣ୍ଡନ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍, ଭାରତର ସୁରେଶ ରାଇନା ଓ ବାଂଲାଦେଶର ତମିମ୍ ଇକବାଲ୍ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି।

ଆଜି ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏକ ସମୟରେ ୩୫ ରନରେ ୩ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ସଂକଟରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ତେବେ ବଟଲରଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଇଆନ୍ ମୋର୍ଗନ ଭରପୂର ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଦୁହେଁ ଚତୁର୍ଥ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୧୨ ରନର ଶତକୀୟ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ମୋର୍ଗନ୍ ୩୬ ବଲରେ ଗୋଟିଏ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୪୦ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜେସନ୍ ରୟ (୯), ଡାୱିଡ୍ ମଲାନ୍ (୬) ଓ ଜନ୍ନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ (୦) ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ୱାନିନ୍ଦୁ ହସରଙ୍ଗା ୩ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।