ରିୟାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲା ବିହାର ପୁଲିସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଫସି ଫସି ଯାଉଛନ୍ତି। ଏବେ ରିୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଆହୁରି ଅଡ଼ୁଆ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ରିୟାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିହାର ପୁଲିସ ଆଣିଛି ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ।

ବିହାର ପୁଲିସ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଫିଡାଭିଟ୍ କରିଛି ଯେ, ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରମୂଳକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ଆଉ ଏହା ପଛରେ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କଠାରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହାତେଇବା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ରୋଗୀ ଭାବେ ଚିତ୍ରଣ କରିବା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବୋଲି ବିହାର ପୁଲିସ କହିଛି।

ବିହାର ପୁଲିସର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଏନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଠାରେ ଏକ ଆଫିଡାଭିଟ୍ ଦାଏର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ରିୟା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନେଇଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଔଷଧର ଓଭରଡୋଜ୍ ଦେଉଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ମୁମ୍ବାଇ ପୁଲିସର ଅସହଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ତଦନ୍ତରେ ଅନେକ ସୂତ୍ର ହାତକୁ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏ ସବୁ ସୂତ୍ର ବିଞ୍ଛି ହୋଇଛି ବୋଲି ବିହାର ପୁଲିସ କହିଛି। ଏହାସହ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ମୃତ୍ୟୁର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିହାର ପୁଲିସ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ଏହାସହ ମାମଲାକୁ ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିହାର ପୁଲିସ ବିରୋଧ କରିଛି। ଏହା ପଛରେ ବିହାର ପୁଲିସ ଯାଚିକା ଦାଏର କରିଛି। ଯାଚିକାରେ କୁହାଯାଇଛି, ରିୟାଙ୍କ ଯାଚିକା ପ୍ରି-ମେଚ୍ୟୋର ଏବଂ ଶୁଣାଣିଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ମାମଲାରେ ଏଫଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରିବା ବିହାର ପୁଲିସର କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରରେ ରହିଛି। ମୁମ୍ବାଇ ପୁଲିସ ଏହି ମାମଲାରେ ସିଆରପିସି ଧାରା 174 ଅନୁଯାୟୀ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କି ନୁହେଁ କେବଳ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିଲା।

ତେବେ 2016ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆଧାର କରି ବିହାର ପୁଲିସ କହିଛି ଯେ, 174 ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ତଦନ୍ତର ପରିସୀମା ସୀମିତ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ସଙ୍ଗୀନ ଅପରାଧ ପାଇଁ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ଏଫଆଇଆର ସହ ସମାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଆଫିଡାଭିଟରେ ବିହାର ପୁଲିସ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଲାରେ ପାଟନା ପୁଲିସର ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସିଆରପିସି ଧାରା 179 ଅନୁଯାୟୀ ପାଟନା ପୁଲିସର ଏହି ଅଧିକାର ରହିଛି।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି, ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ରିୟାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପାଟନାରେ ରୁଜୁ ମାମଲାକୁ ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଯାଚିକା ଦାଏର କରିଥିଲେ ରିୟା। ଏନେଇ ସର୍ବୋର୍ଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଉଭୟ ବିହାର ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ତଲବ କରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କଙ୍ଗନାଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲା ବିଏମ୍‌ସି

ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବଜାରରେ ମିଳିବ କରୋନା ଔଷଧ ‘କରୋନାଭିର’

ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍

ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

ବିରାଟଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଜବାବ ଦେଇ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦିଶା ସାଲିନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରହିଛି ଆଘାତ: ଫରେନସିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ

BS-IV ଡିଜେଲ୍ ଗାଡ଼ି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ଫାଇଦା?

କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ କହି ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ସ୍ୱାମୀ, ଦେଢ଼ ମାସ ପରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଘରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୁଲିସ୍

ଆଇପିଏଲ୍ ପାଇଁ ଦୁବାଇ ପହଞ୍ଚିଲେ ଇଂଲିଶ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳି

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଭଳି ଆଇନ୍ ଆଣିବେ ଯୋଗୀ ସରକାର

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ସଲମାନ, କରଣ ଜୋହରଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ନୋଟିସ୍

କରାେନା ବଦଳାଇ ଦେଲା ଲୋକଙ୍କ କିଣିବା ରୁଚି