୨୦୧୬ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାବ ଶରିଫ ମୋଦିଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାର୍କ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗଦେବେ । ରୁଷର ସହର ଉଫାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶରିଫଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନ ଆଗରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ଅନ୍ୟ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ମାମଲାରେ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଶରିଫଙ୍କ ସହ ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଶିରଫଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ଏହାସହ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୨୬/୧୧ ଆକ୍ରମଣର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ସହ ଲଖବିକୁ ଜେଲରୁ ଛଡାଯବା କଥା ଉଠାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ପୁଣି ଥରେ କାଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କାଯିବା ଉପରେ ଜୋର ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ମୋଦି ଓ ଶରିଫଙ୍କ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର ଏକ ବନ୍ଦ ଘର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଘରେ ପ୍ରଥମରୁ ମୋଦି ଶରିଫଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫୫ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏ ନେଇ ବିଦେଶ ସଚିବ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର ମିଡିଆ ସମ୍ମୁଖରେ ଯୁଗ୍ମ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରିଥିଲେ । ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଲାକାର ସରତାଜ ଅଜିଜ ଏବଂ ବିଦେଶ ସଚିବ ଅଜିଜ ଚୌଧୁରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସୁରକ୍ଷା ସଲାକାର ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଏବଂ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରବକ୍ତା ବିକାଶ ସ୍ୱରୂପ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଦେଶର ବିଦେଶ ସଚିବଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଭେଟିବାକୁ କହିବେ ଯାହାକୁ ଏକ ନୂଆ ଦ୍ୱିପକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କର ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସଂୟୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭା ମିଟିଂ ଅବସରରେ ଦୁଇ ଦେଶର ବିଦେଶ ସଚିବ ଭେଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଶରିଫଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ବେଳେ ମୋଦି ମୁମ୍ବାଇ ଆର୍କମଣର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡି ଜାକିର ରହମାନ ଲଖବିର ମୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ଥିଲେ । ଲଖବି ମୁକ୍ତ ଘଟଣାରେ ଚୀନର ସମର୍ଥନ ପାଇବା ଓ ସଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇବା ପରେ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନୂଆ ବିଶ୍ୱାସର ସହ ଯାଉଛି । ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଶରିଫଙ୍କ ଉପରେ କୁଟନୈତିକ ଜୋର ଦେବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଶତାଧିକ ଗୁରୁତର

ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଗଲା ଡଙ୍ଗା, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଥିଲେ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜି

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ, କହିଲେ ମୋତେ…

ନୂଆ ମ୍ୟାପ ଜାରି କଲା ପାକିସ୍ତାନ, କଶ୍ମୀର ସହ ଗୁଜରାଟ ଓ ଲଦାଖର କିଛି ଅଂଶକୁ ନିଜର ଦର୍ଶାଇଲା

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧର ମିଗ-୨୩ ବିମାନକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ OLXରେ ବିଜ୍ଞାପନ, ଦାମ କେତେ ଥିଲା ଜାଣନ୍ତୁ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାର୍କେଟରେ ରାଫେଲର ଚାହିଦା କାହିଁକି କମ?

ଟିକଟକକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟକୁ ୪୫ ଦିନର ସମୟ ଦେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ସୁପାରିସ ପରେ କଥା ବଦଳାଇଲେ ରିୟା

କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ଜଣ ଆମିକସ କ୍ୟୁରିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

୧୬ ବର୍ଷର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ବିବାହର ରୂପ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରହିଛି ଦୁଇ ବର୍ଷର ଝିଅ

କରୋନା ଟିକାର ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ, ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଉତ୍ପାଦନ!