ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜି, କିନ୍ତୁ..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ହେଲା ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜି ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ କୃଷି ଆଇନ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷଥର ପାଇଁ ଉଭୟ ଜାନୁଆରୀ ୧୧ରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଚାଷୀମାନେ କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବାରୁ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେବ ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ହରିଆଣା ସମେତ ଏକାଧିକ ରାଜ୍ୟର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଛନ୍ତି। ଖରା, ବର୍ଷା ଓ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିଜର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାର ଚାପରେ ରହିଥିବା ବେଳେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ରାଜି ଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଦାବିକୁ ଛାଡ଼ି ଆଉ ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ଯଦି କୌଣସି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଆଇନରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ସରକାର ସ୍ୱାଗତ କରିବେ। ଏପରି କି ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ବି ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ।”

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାର ଆଲୋଚନା ସମ୍ପର୍କରେ ଏପରି ବୟାନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିନାହିଁ। ଜାନୁଆରୀ ୧୧ରେ ହୋଇଥିବା ଶେଷ ଆଲୋଚନାରେ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନଥିବାରୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଷୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଆଳନରେ କିଛି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଶିଖ ପତାକା ମଧ୍ୟ ଉଡ଼ାଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପୁଲିସ୍‌ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।