ଏମିତି ଇଂରାଜୀ ଲେଖିଲେ ଶଶି ଥରୁର୍‌, ଗୁଗଲ୍‌ କି ଡିକ୍ସନାରୀରେ ବି ମିଳିଲାନି ଅର୍ଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଶଶି ରଥୁର୍‌ ଜଟିଳ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ କହିବା ଓ ଲେଖିବା ପାଇଁ ବେଶ ପରିଚିତ।  ବହୁତ ସମୟରେ ସେ ଏମିତି ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଲେଖିଥାନ୍ତି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ବୁଝିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷେ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ। ଏବେ ସେମିତି ଏକ ଶବ୍ଦ ଲେଖି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଥରୁର୍‌। ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ସେ ଲେଖିଥିବା ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ଗୁଗଲ୍‌ ବି ଦେଇ ପାରି ନଥିଲା। ଏପରିକି କିଛି ଲୋକ ଡିକ୍ସନାରୀ ଖୋଳି ଏହାର ଅର୍ଥ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଉପରେ ଥରୁର୍‌ ନୂଆ ବହି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ବହି ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ବୁଧବାର ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ଏକ ଶବ୍ଦ ‘floccinaucinihilipilification’ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ସେ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ସୋଶାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏପରି ଶବ୍ଦକୁ ନେଇ ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ କିଛି ଲୋକ କଟାକ୍ଷ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନଥିଲେ। ଜଣେ ୟୁଜର୍‌ କଟାକ୍ଷ କରି ଲେଖିଥିଲେ, କ’ଣ ବହି କିଣିଲେ ଡିକ୍ସନାରୀ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ।

ଥରୁର୍‌ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ‘My new book, THE PARADOXICAL PRIME MINISTER, is more than just a 400-page exercise in floccinaucinihilipilification. Pre-order it to find out why!’ ।

ଥରୁର୍‌ ଲେଖିଥିବା ଶବ୍ଦ floccinaucinihilipilificationର ଅର୍ଥ କେହି କେହି ‘କୌଣସି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ, ସେ ଭୁଲ ହେଉକି ଠିକ୍‌’ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ‘ବେକାରରେ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ ଲଗାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ’ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରାଗ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲେନି ନୀତୀଶ, ସଭାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନନସେନ୍ସ କହିଲେ

ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପରେ ଲକଡାଉନ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଦୃଶ୍ୟ ସହ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

କ୍ୟାନସର୍ ଲଢ଼େଇ ଜିତିଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ

ବିହାର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ‘ବଦଲାବ ପତ୍ର’ ଓ ଏଲଜେପିର ‘ବିହାର ଫାଷ୍ଟ, ବିହାରୀ ଫାଷ୍ଟ’

ଅଶ୍ଳୀଳ କଲ୍‌ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲେ ମା’ ଝିଅ

ପଥର ଖାଦାନ ଚାଲାଣକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ହାତାହାତି

କନକ ଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରେ ଭୟଙ୍କର ଭୂସ୍ଖଳନ: ଏକାଧିକ ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ଆଶଙ୍କା

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଜେପିକୁ ଝଟକା, ଦଳ ଛାଡ଼ିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା

ପୁଣି ବଦଳିପାରେ ଏଆଇସିସି ରୂପରେଖ

ନାସାର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା, ମହାକାଶରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କଲା ଓସିରିସ୍-ରେକ୍ସ

ଦେଶରେ କମୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍‌, ବଢ଼ୁଛି ଆରୋଗ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

୪୦୪୨ଟି ଚାଉଳ ଦାନାରେ ଛାତ୍ରୀ ଲେଖିଲେ ପୂରା ‘ଭାଗବତ ଗୀତା’