ମିଆଁମାରର ତବଲିଗି ଜମାତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମସ୍ତ ମାମଲା ଖାରଜ

ମୁମ୍ୱାଇ: ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟର ନାଗପୁର ବେଞ୍ଚ ତବଲିଗି ଜମାତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତବଲିଗି ଜମାତର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ‘ବଳିକା ବକରା’ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମିଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଖବରକୁ କୋର୍ଟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭି ଦେଶପାଣ୍ଡେ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏ.ବି ବୋରକର ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦିଲ୍ଲୀ (ଦିଲ୍ଲୀ) ର ତବଲିଗୀ ଜମାତ ମାର୍କାଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ମିଆଁମାରର ନାଗରିକ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ନୁହନ୍ତି। ଏମିତିକି ମିଆଁମାରର ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରୁଥିବାର ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଜମାତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ଜମାତୀଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିଛି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି।

କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍ ଥିଲା। ତେଣୁ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରିବନି। ଚାର୍ଜସିଟରେ ଏପରି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ, ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ମୋଟ 29 ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଏଫଆଇଆରକୁ ମଧ୍ୟ ଖାରଜ କରି ଦେଇଥିଲେ। ପୁଲିସ ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାମାରୀ ଆକ୍ଟ ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଦଫା ଲଗାଇଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ଥିବା ତବଲିଗି ଜାମାତରେ ଯୋଗ ଦେଇ ତାଙ୍କ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏଫଆଇଆରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତବଲିଗି ଜମାତର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ‘ବଳିକା ବକରା’ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।