ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର: କେବେ ଲୁଚିଯାଉଛି କେବେ ଦିଶୁଛି !

ନୟାଗଡ଼(ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ପ୍ରଧାନ): ପୁଣି ମିଳିଲା ନଦୀ ଅବବାହିକାରେ ମାନବ ସଭ୍ୟତାର ପ୍ରମାଣ । ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରୁ ଆବିଷ୍କୃତ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ମନ୍ଦିରକୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଐତିହାସିକ ଓ ଗବେଷକ । କେଉଁଠି ଅଛି ସେ ମନ୍ଦିର ଓ କଣ ତାହାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଅଥଳ ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୁଚିଛି କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର । ସୁଅ କାଟି ଚାଲିଥିବା ପାଣିରୁ ଅଁଳା ବେଢ଼ା ଓ ଚୂଡ଼ା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ଯାହା କି ସାଧାରଣ ଜନମାନସ ଓ ଐତିହାସିକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପଦ୍ମାବତୀ ଗାଁ ନିକଟ ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଠାବ ଏ ମନ୍ଦିର ୧୧ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବାର କାରଣ, ଏବେ ନଦୀରେ ପାଣି କମିଛି।

ପୁରୁଖା ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ବର୍ଷ ତଳର ଗୋପୀନାଥ ମନ୍ଦିର । ଯିଏକି ପୁରୁଣା ପଦ୍ମାବତୀ ଗାଁର ଥିଲେ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା । ଗାଁ ମଝିରେ ଥିବା ଏଇ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ଥିଲା ଆଉ ଏକ ଛୋଟ ମନ୍ଦିର। ତେବେ ୧୯୩୩ ମସିହାରେ ମହାନଦୀରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟାରେ ପଦ୍ମାବତୀ ସମେତ ସାତ ପାଟଣା ଲୀନ ହୋଇଗଲା, ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ମନ୍ଦିର ରହିଗଲା । ଗାଁ ଲୋକେ ଏ ନଦୀ କୂଳରେ ପୁଣି ବସତି ସ୍ଥାପନ କଲେ, ଯାହାକି ଆଜିର ନୂଆ ପଦ୍ମାବତୀ ଭାବେ ପରିଚିତ।

ନଦୀରେ ଯେବେ ପାଣି କମେ, ସେବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଗୋପୀନାଥ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ଚୂଡ଼ା । ତେବେ ଐତିହାସିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସପ୍ତଦଶ କିମ୍ବା ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ରାଜାଙ୍କ ଦେଓ୍ୱାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ଏହି ମନ୍ଦିର । ଯାହାର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ଏହା ଏକ ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର ବୋଲି ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଅନୁମେୟ । ତାଛଡ଼ା ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ମନ୍ଦିରର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ବୁଡ଼ି ରହିଛି ଓ ପୂର୍ବ ଭାଗ ଢଳି ରହିଛି । ତେଣୁ ଯେତିକି ଅଂଶ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ତାହା ଜଗମୋହନ ନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ଦିରର ଚୂଡ଼ା, ତାହା ପ୍ରତ୍ନତତ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପୁଲିସ ପାଇଁ ‘ଓଟିଭି’ ବିରୋଧରେ କାହାଣୀ ଲେଖୁଛି କିଏ ?

ଭାଇରାଲ ଅଡ଼ିଓ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ପୁଲିସ

ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ମାମଲାରେ ୨ ଗିରଫ; ୨୫ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଡିଓ ପଠାଇଥିବା ମାନିଲେ ବିଶ୍ୱଜିତ

ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ମାମଲା; ଅଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅରଟେଲ୍ କର୍ମଚାରୀ

ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ମାମଲାରେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୁଲିସ

କୋଭିଡ୍ ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ୪ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ଅପରାଜିତା, କଣ ପଢ଼ନ୍ତୁ

‘ଚେନ୍ନାଇର ଚଷମା ଦୋକାନରୁ ପିପିଇ କିଟ୍‌ କିଣି ଦୁର୍ନୀତିର ମଞ୍ଜି ପୋତିଛନ୍ତି’

ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୩୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ

କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ୯ ମୃତ

ସରକାରଙ୍କୁ ସବୁ ବାଧୁଛି, ତା’ହେଲେ କହିବ କିଏ?

ବିଜେପି ସାଂସଦ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା ଦିଆଯିବା ପରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନାରେ ହାଜର ହେଲେ ଓଟିଭି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ