ଏମିତି ଦେଖା ହୋଇଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା: ଠିକ୍‌ ଉତ୍ତରକୁ ଭୁଲ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି ସାର୍‌!

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ତ୍ରୁଟିଶୂନ୍ୟ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷକ ପରିଷଦ(ବୋର୍ଡ଼) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମାରିଥିଲେ ବାହସ୍ପଟ୍‌। ମାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସବୁ ପଦାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ସାହିତ୍ୟ ଓ ଇଂରାଜୀର ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଟାଇପ୍ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିଲେ। ହେଲେ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ସ୍କୋରିଂ କି’ରେ କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଅପସନ ଭୁଲ୍ ଥିବାରୁ କଟିଛି ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ। ଏନେଇ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁହଁ ଖୋଲୁନଥିବା ବେଳେ ପିଲାମାନେ ମାର୍କ ସଂଶୋଧନ ନେହେଲେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଲେଣି।

ବାଲେଶ୍ୱରର ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀ ମୋନାଲିସା ପାତ୍ର। ଚଳିତବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୫୫୪ ନମ୍ବର ରଖି ଏ-ଓ୍ୱାନ୍ ଗ୍ରେଡ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷାବେଳେ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରର ସେଟ୍-ସି ଉତ୍ତର ଖାତା ପାଇଥିଲେ ମୋନାଲିସା। ଯେଉଁଥିରେ ୪୬ ନମ୍ବର ଅବଜେକ୍ଟିଭ ଟାଇପ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଉପଯୁକ୍ତ ଅର୍ଥବୋଧକ ପଦ ସଂହତିର ଉପଯୁକ୍ତ ସମାହାରକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ? ଏଥିପାଇଁ  ୪ଟି ଅପସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମୂଲ୍ୟାୟନକାରୀଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ସେଟ୍‌ ସି’ ସ୍କୋରିଂ କି’ରେ ଉତ୍ତର ଥିଲା ‘ବାକ୍ୟାଂଶ’। କିନ୍ତୁ ପଢ଼ା ବହିରେ ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ‘ବାକ୍ୟ’। ମୋନାଲିସା ଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ତାଙ୍କର ୧ ମାର୍କ କଟିଯାଇଛି।

ଠିକ୍‌ ସେମିତି ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସେଟ୍‌ ସ୍କୋରିଂ ସେଟ୍ ଉତ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ସାଂଘାତିକ ତ୍ରୁଟି। ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ସେଟ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି ୨ଟି ଉତ୍ତର। ସେଟ୍ ଏ’ର ୩୩ ନମ୍ବର ଓ ସେଟ୍ ବି’ର ୪୮ ନମ୍ବର ପ୍ରଶ୍ନ ସମାନ। ସେଟ୍‌ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅପସନରେ ଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଡି’ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ହିମାଂଶୁ ସେଠୀ ଠିକ୍ ଭାବେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ହେଲେ ସ୍କୋରିଂ କି’ରେ ଉତ୍ତର ଅପସନ ବି’ ରହିଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ମାର୍କ କଟିଛି। ଆଉ ସେଟ୍ ବି’ ସ୍କୋରିଂ କି’ରେ କିନ୍ତୁ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହିମାଂଶୁ ଲେଖିଥିବା ଉତ୍ତର ସହ ସମାନ।

ଏଭଳି ବିଭ୍ରାଟକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ। ତୁରନ୍ତ ପୁନଃ ମୂଲ୍ୟୟନ କରାଯାଇ ମାର୍କ ସଂଶୋଧନ ନହେଲେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ସଜବାଜ ହେଲେଣି ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ।

ବହିରେ ଉତ୍ତର ଗୋଟେ, ହେଲେ ସ୍କୋରିଂ କିରେ ଉତ୍ତର ଅଲଗା। କେମିତି ହେଉଛି ଏଭଳି ତ୍ରୁଟି ? ଯେଉଁ ପରୀକ୍ଷକ ଖାତା ଦେଖିଥିଲେ ସେମାନେ କ’ଣ ଏହାର ଉତ୍ତର ଜାଣି ନଥିଲେ କି ? ଯଦି ଜାଣିଥିଲେ ତାହାଲେ ଠିକ୍ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ମାର୍କ ଦେଲେ ନାହିଁ କାହିଁକି ? ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଏହା ଖେଳ ନୁହେଁ ତ ? କାରଣ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମାର୍କ ପାଇଁ କେଉଁଠି ମେଧାବୀ ପିଲାଟିଏ ଏ-ଓ୍ୱାନ୍ ଗ୍ରେଡ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି ତ ଅନ୍ୟ କେହି ଓଡ଼ିଆରେ ଫେଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି। ହେଲେ ଏହାକୁ ନେଇ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କର କିନ୍ତୁ ପରଓ୍ୱା ନାହିଁ। କିଛି ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ମନା କଲେ।