କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ, ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କଲା ଓଡ଼ିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ସାମୁହିକ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଟିକାକରଣ ସୁବିଧା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଓ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଚାହିଁଲେ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନିଜର କର୍ମଚାରୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କର କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ କରିପାରିବେ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ମହାନଗର ନିଗମ କମିଶନର ଓ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗତକାଲି ଚିଠି ଲେଖି ଉଭୟ ଘରୋଇ ଓ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀ(ୱାର୍କପ୍ଲେସ୍‌)ରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମେ’ ପହିଲାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ଅଂଚଳରେ ଓ ମେ’ ୧୧ାରୁ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ୪ଟି ମହାନଗର ନିଗମ ଅଂଚଳରେ ୧୮ରୁ ୪୪ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ଜାତୀୟ କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ ରଣନୀତି ଅନୁସାରେ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ୧୮ରୁ ୪୪ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର, ୪୫ବର୍ଷ ଓ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଠୁ ସିଧାସଳଖ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା କ୍ରୟ କରିପାରିବେ।

ସେହିପରି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଟିକା କ୍ରୟ କରି ନିଜର କର୍ମଚାରୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନିଜସ୍ୱ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାକରଣ କରାଇପାରିବେ। ଯଦି କୌଣସି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିଜସ୍ୱ ହସ୍ପିଟାଲ ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଯେକୌଣସି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲର କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ରାଜିନାମା କରି ନିଜ କର୍ମଚାରୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଇପାରିବେ ।

ତେବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଟିକାକରଣ ନିମନ୍ତେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା କ୍ରୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ସେମାନେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୪୫ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୧୮ରୁ ୪୪ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଟିକା ଯୋଗାଣର ସୁବିଧା ନେଇପାରିବେ।

କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକୁ ଅବଗତ କରାଇବା ସହ କୋୱିନ୍ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ନିଜର କର୍ମଚାରୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ(୧୮ରୁ ୪୪ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର) ନିମନ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଟିକାକରଣ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଯେଭଳି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ, ସେଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।