ଏମିତି କ୍ରାଇମ୍‌ ପ୍ଲଟ୍‌ ରଚିଥିଲେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ: ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା କାହାଣୀ

ବଲାଙ୍ଗିର (ମନୋରଞ୍ଜନ ଯୋଷୀ/ସସ୍ମିତା ସାହୁ): ପୋଜିସନ୍‌ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କକୁ ତୁଚ୍ଛ କରିଦେଲେ। ଭୁଲିଗଲା ମାନବିକତା। ବିବାହ ଉପହାର ଦେଇ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଜୀବନ ନେଇଗଲେ। ଏପରି ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୩ ତାରିଖରେ ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ଘଟିଥିଲେ। ଯାହା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଭାବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଇଂରାଜୀ ଅଧ୍ୟପକ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ମେହେରକୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଆଜି ଗିରଫ କରିଛି। ଗତ ଦୀପାବଳୀରୁ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ଏହି ପରିବାରକୁ ସମୂଳେ ନାଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରୁ ବୋମା ତିଆରି ଫର୍ମୁଲା ଶିଖିବା ସହ ଘରେ ରାତି ରାତି ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ବୋମା ବନାଇ ଥିଲେ। ଛୋଟ ଛୋଟ ବୋମା ତିଆରି କରି ଏକାଧିକ ଥର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସବୁ ଠିକ୍‌ଥିବା ଶତପ୍ରତିଶତ ବିଶ୍ୱାସ ଆସିବା ପରେ ନିଜ ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଛଦ୍ମବେଶରେ ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲା ଅପରାଧର କାଳରାତିରେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଭୟଙ୍କର ଓ ରୁମଟାଙ୍କୁରା ଯୋଜନାକୁ କେମିତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲା ପୁଞ୍ଜିଲାଲ।

ପୂରା ଘଟଣା ଥିଲା ଏମିତି:  ଭଇଁସା ଜ୍ୟୋତିବିକାଶ ଜୁନିୟର କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ମେହେର। ଏହାସହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧ୍ୟାପିକା ସଞ୍ଜୁକ୍ତା ସାହୁଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରି ନଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମନୋମାଳିନ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ସାଥୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପରୋକ୍ଷରେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ କମେଣ୍ଟ ମାରୁଥିଲେ। “ଚାହିଁଲେ ଦୁଲଦୁଲା” (ଏ ଲୋକ ଚାହିଁଲେ କ’ଣ ନା କରିପାରିବ) ବୋଲି ଡାକୁଥିଲେ। ସାଥୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଏହି କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌। ଆଉ ସତରେ କିଛି କରି ଦେଖାଇବାକୁ ମନେରେ ଗଣ୍ଠି କରି ନେଇଥିଲେ। ସଞ୍ଜୁକ୍ତାଙ୍କ ପୂରା ପରିବାରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ପ୍ଲାନିଂ କରିଥିଲେ। ବୋମା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରି ଫର୍ମୁଲା ବାହାର କରିଥିଲେ।

ଘରେ ରଖିଥିଲେ ବାରୁଦ

ବୋମା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଗତ ଦୀପାବଳିରେ ବଲାଙ୍ଗିରରୁ ବହୁ ବାଣ କିଣିଥିଲେ। ସେହି ବାଣକୁ ଖୋଲି ବାରୁଦ ବାହାର କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ବାରୁଦକୁ ଘରେ ଦୁଇଟି ବାକ୍ସରେ ଗଚ୍ଛିତ ରଖିଥିଲେ। ତା’ପରେ ବୋମା ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସାଧାରଣତଃ ବୋମାରେ ଲୁହା କଣ୍ଟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ ତିଆରି କରିଥିବା ବୋମାରେ ସେମିତି କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନଥିଲା। କେବଳ ବାରୁଦରେ ବୋମା ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ କାହାର ସହଯୋଗ ନେଇ ନଥିଲେ। ଏକାକି ବୋମା ତିଆରି କରିଥିଲେ।

ଛଦ୍ମବେଶରେ ଯାଇଥିଲେ ରାୟପୁର

ବୋମା ତିଆରି ସରିବା ପରେ ତା’ପର ଦିନ ସକାଳେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ କଲେଜ ଯାଇ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ସେହିଦିନ ଉକ୍ତ ବୋମାକୁ ଏକ ଜରି ପ୍ୟାକେଟ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍‌କୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ରାୟପୁର ଯାଇଥିଲା। ନିଜର ପରିଚୟ ଗୋପନ ରଖିବାକୁ ବେଶ ବଦଳାଇ ଥିଲେ। ମୁଣ୍ଡରେ ଟୋପି ଓ ଜ୍ୟାକେଟ୍‌ ପିନ୍ଧି ଥିଲେ। ରାୟପୁର ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୋତି ଲୁଚି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।

ବୋମା ଦେଲା କିଏ

ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ ରାୟପୁର ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଓହ୍ଲାଇ ଏକ ଅଟୋ ଚାଳକକୁ ‘ବଲିକା ବକ୍‌ରା’ ବନାଇ ଥିଲେ। ଦେହ ଖରାପ କହିବା ସହ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଲୋଭ ଦାଖାଇ ଅଟୋ ଚାଳକ ମାଧ୍ୟମରେ କୋରିୟର ପଠାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ରାଜି ହୋଇ ସ୍କଏ କିଙ୍ଗ୍‌ କୋରିୟର ଅଫିସ୍‌କୁ ଯାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ କୋରିୟର ପଠାଇବା ସମ୍ଭବ ନହେବାରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପଠାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସ୍ଲିପ୍‌ଆଣି ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ। ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ଯେମିତି ରାୟପୁର ଯାଇଥିଲେ, ଠିକ୍‌ ସେମିତି ପାଟଣାଗଡ଼ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଛଦ୍ମବେଶରେ।

କେମିତି ଆସିଲେ ସନ୍ଦେହକୁ

ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରୁଥିଲା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ। ଏପରିକି ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଟାଉନ୍‌ ସ୍ଥିତ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ଏକ ବହି ଭିତରୁ ମିଳିଥିଲା ପାର୍ସଲ ବୋମା ପଠାଯାଇଥିବା କୋରିୟର କମ୍ପାନୀ ସ୍ଲିପ୍‌। ଅନ୍ୟ ଏକ ଟିମ୍‌ ରାମପୁର ସ୍ଥିତ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ବାରୁଦ, ଲିଚୁ ବଲ୍‌ ଫିଲାମେଟ୍‌, ତାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଥିଲା।

୧୦୦ ଥର ବୋମା ଟେଷ୍ଟ କରିଥିଲେ

ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌ ଘରେ ଥିଲା ୩ଟି କୋଠରୀ। ମଝି ଘରେ ରହୁଥିଲେ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ୍‌। ପିଏଚ୍‌ଡି ଥେସିସ ଲେଖିବା ବାହାନାରେ ରାତି ଗୋଟାଏରୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ୁଥିଲେ। ଏକ କାର୍ପେଟ୍‌ରେ ବସି ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ବୋମା ତିଆରି କରୁଥିଲେ। କାମ ସରିବା ପରେ କାର୍ପେଟ୍‌ଟିକୁ ପୋଡ଼ି ଦେଉଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ଛୋଟ ଛୋଟ ବୋମା ତିଆରି କରି ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଥର ସେ ବୋମା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଯୋଜନାର ଶେଷ ଲାଷ୍ଟ ପଏଣ୍ଟରେ ଏଟ୍ରି କରିଥିଲେ।

ଚିଠିରେ ଥିବା ନାଁ ଫସାଇ ଦେଲା

ବଲାଙ୍ଗିର ପୋଲିସ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିପାରୁ ନଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା। ଏହା ପରେ ପୁଞ୍ଜଲାଲ୍‌ ଡରି ଯାଇଥିଲା। ମାମାଲାର ଗତିପଥ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଲଭ ଆଫାୟାର ଷ୍ଟାରୀ କ୍ରିଏଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇ ଥିଲେ ଏସ୍‌କେ. ସିହ୍ନା ନାଁରେ ଏକ ଚିଠି। ଅର୍ଥ ଓ ଲଭ ଆଫାୟାର ପାଇଁ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିବା ଚିଠିରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ଏସ୍‌କେ. ମିଶ୍ର ନାଁକୁ ନେଇ ତଦନ୍ତ କରୁଥିଲା। ଏସ୍‌କେ ସିହ୍ନା ନାଁରେ ଚିଠି ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ଥର ପଢ଼ିଥିଲା। ଶେଷରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ମାମଲାକୁ ବିଭ୍ରାଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମିଥ୍ୟା ଚିଠି ପଠାଯାଇଛି। ଖୋଳତାଡ଼ କରି ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କ ଘରେ। ତାଙ୍କ ଘରୁ ୧୦ଟି ଲଫାପା ମିଳିଥିଲା। ଏହାସହ ଚିଠି ସେ ଲାପ୍‌ଟପ୍‌ରେ ଲେଖି ପେନ୍‌ଡ୍ରାଇଭ ଜରିଆରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ ବାହାର କରିଥିବା ଓ ପରେ ଲାପ୍‌ଟେପରୁ ଏହାକୁ ଡିଲିଟ୍‌ କରିଥିବା ଡାଟା ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ହାତରେ ଲାଗିଥିଲା।

ଘଟଣାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ପାଟଣାଗଡ଼ ଏସଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ ୬ ଦିନର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।