ଦେଶରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଉପଗ୍ରହ ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାକାଶରେ ଥିବା ଅପାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି। ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର ଏବେ ନୂଆ ନୀତି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ସେମାନେ ଏଠାରେ ଉପଗ୍ରହ ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିପାରିବେ।
ଯଦି ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇପାରିବ, ତେବେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ସହିତ କିମ୍ବା ନିଜେ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରି ଏଠାରେ ସ୍ପେସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାମ କରିପାରିବେ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାକାଶ ବିଭାଗର ସଚିବ କେ ଶିବନଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନୂଆ ନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତ କ୍ଷମତା ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ। ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପଗ୍ରହ ତିଆରି କରି ଏଠାରେ ଯାନବାହନ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ସେମାନେ ଏଠାରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରି ଆମର ସ୍ପେସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ଏଫଡିଆଇ ଜରିଆରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ନିବେଶ କରିବାକୁ ହେବ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନୂଆ ନୀତିରେ ଏହି ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ମହାକାଶ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲା। ତେଣୁ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲା ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ହେବ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବିଦେଶୀ ସାଟେଲାଇଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହ ସହଭାଗୀତା ଉପରେ କେ ଶିବନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିପାରିବେ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବିନିଯୋଗ କରିପାରନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଏଫଡିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ତଥାପି, ଏହି ଦିଗରେ ଆହୁରି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦରକାର।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋମୋସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଆଥୁରିସେସନ୍ ସେଣ୍ଟର) ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତା ଆସିବ। ମହାକାଶ ବିଭାଗର ସଚିବ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏଥିପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।