ପୁରୁଷ ମୂତ୍ରରୁ ତିଆରି ହେଲା ଇଟା

କେପ୍‌ଟାଉନ୍‌: ବିଭନ୍ନ ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁରୁ ଦରକାରୀ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥିବେ, ଏଥର କିନ୍ତୁ କଥାଟା ଟିକେ ନିଆରା। ଆଜ୍ଞା ହଁ ମନୁଷ୍ୟ ମୂତ୍ରରୁ ତିଆରି ହୋଇପାରିଛି ଇଟା। ପ୍ରଥମ କରି ଏଭଳି ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ଆଫ୍ରିକାର କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦ୍ୱାରା। କେପ୍‌ଟାଉନ୍‌ର କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପୁରୁଷ ମୂତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏଥିରେ ବାଲି ଏବଂ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ସାର ପାଇଁ ଜରୁରି ପଟାସିୟମ୍‌ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧ୍ୟାପକ ଡକ୍ଟର ଡାଇଲନ୍‌ ରାଣ୍ଡାଲ୍‌ଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉଦାହରଣରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କିଛି ବି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିହେବ। ଏପରି ଇଟା ବନାଇବାର କଳ୍ପନା ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାର କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମନକୁ ଆସିଥିଲା। ସିନ୍ଥେଟିକ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ଜରିଆରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ କେପ୍‌ଟାଉନ୍‌ର ସୁଜାନେ ଲାମ୍ବର୍ଟ ପ୍ରକୃତ ମନୁଷ୍ୟ ମୂତ୍ରରେ ଏହାର ସଫଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିଛନ୍ତି।

ଏହାର ଅଭିନବ ଦିଗଟି ହେଉଛି, ସାଧାରଣ ଇଟା ୧୪୦୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲ୍‌ସିୟସ୍‌ ଉତ୍ତାପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ଯାହାକି ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲ ଉତ୍ପନ୍ନ କରେ। କିନ୍ତୁ ଜୈବ ଇଟା ଉତ୍ତାପ ଆବଶ୍ୟକ କରେନାହିଁ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ ଏଥିରୁ ଆମୋନିଆର ଗନ୍ଧ ବାହାରେ, କିନ୍ତୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହା ଆଉ ରହେନାହିଁ। ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ‘ନାଇନ୍ଥସେମ’ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ଲୋକାର୍ପିତ

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଫୋନ କଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଏବଂ ମେସେଞ୍ଜରର ଚାଟକୁ ଏକାଠି କରିବ ଫେସବୁକ୍!

ଜନ୍ମଦିନରେ ଡ୍ୟାନ୍ସ କଲେ ୯୩ ବର୍ଷୀୟ ବୃଦ୍ଧା, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ନୋକିଆ ଲଞ୍ଚ କରିବ 4ଜି ଫିଚର ଫୋନ

ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଚେତନ ଚୌହାନ, କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ

ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରିଲା ନଗଦ ୧.୧ କୋଟି ଟଙ୍କା

ଭାରତରେ କରୋନା ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଶେଷ, କେବଳ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫ ଲକ୍ଷ ପାର, ଦିନକରେ ୯୯୬ ମୃତ

ବଦଳିବ କି ଝିଅଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗୋଟେ ପାଦ, ମୁକ୍ତ ଚିନ୍ତା ଆଡ଼କୁ…

ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ବିଜେପିର ବିହାର ଦାୟିତ୍ୱ