ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ସିଏନଜି ଝଟ୍‌କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଢ଼ିଲା ସିଏନଜି ଓ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି। ରାଜଧାନୀରେ ସିଏନଜି ଦର କେଜି ପ୍ରତି ୩ଟଙ୍କା ବଢିଥିବା ବେଳେ ସିଏନଜି କିଲୋ ପ୍ରତି ୭୮.୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ କିଲୋ ପିଛା ୮୬.୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା, ଗାଜିଆବାଦରେ ମୂଲ୍ୟ ୭୮.୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।
ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିଏନଜି ଏବଂ ପାଇପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ଘରୋଇ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ୩ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। କେଜି ପିଛା ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଗତ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସିଏନଜିର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପିଏନଜି ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ପିଛା ୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।  ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୮.୬୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ଠାରୁ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ୧୪ ତମ ବୃଦ୍ଧି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ମେ ୨୧ ରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ମୋଟ ଉପରେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସିଏନଜିର ମୂଲ୍ୟ ୨୨.୬୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ପରଠାରୁ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୫.୨୧ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆଇଜିଏଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ପାଇପ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ପିଏନଜି ର ହାର ଦିଲ୍ଲୀର ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ପ୍ରତି ଏସସିଏମ ପିଛା ୫୦.୫୯ ରୁ ୫୩.୫୯ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପରଠାରୁ ପିଏନଜି ହାରରେ ଏହା ଦଶମ ଥର ବୃଦ୍ଧି । ସମସ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଏସସିଏମ  ପିଛା ୨୯.୯୩ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।
ଆଇଜିଏଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ରୋଷେଇ ଘରେ ପାଇପ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ (ପିଏନଜି)ର ହାର ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍କାମ୍ ପିଛା ୫୦.୫୯ ରୁ ୫୩.୫୯ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପରଠାରୁ ପିଏନଜି ହାରରେ ଏହା ହେଉଛି  ଦଶମଥର ବୃଦ୍ଧି । ଏହା ଏସସିଏମ (SCM) ପିଛା ୨୯.୯୩ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ଆଇଜିଏଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଅଜମେର ଭଳି ସହରରେ ସିଏନଜି ଓ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।