ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ: ମୋଦି, ଶାହ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଗଲା ସାଇକେଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏହାଭୁ ଭିନ୍ନ ଶୈଳୀରେ ବିରୋଧ କରିଛି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ। ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ଅମିତ ଶାହ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ବାଇସେଇକେଲ୍‌ କୋରିୟର କରାଯାଇଛି।

ଏଥିସହ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଶ୍ରୀନିବାସ ବିଭିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ବିକ୍ଷୋଭ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି, ଶାହ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ସଦସ୍ୟମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ପାଖକୁ ନୂଆ ସାଇକେଲ ପଠାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀନିବାସ କହିଛନ୍ତି, ସରକାରଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଇନା ଦେଖାଇବାକୁ ସାଇକେଲ ପଠାଯାଇଛି। ଭାରତ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଝଟକା ପରେ ଝଟକା ଦେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁନାହାନ୍ତି।

ଗତ ୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ୪୩ ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲାଣି। ବିଜେପି ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଲେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଉଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇନଫ୍ଲାସନ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ସମସ୍ତେ ଚୁପ ଅଛନ୍ତି।

ନିଦରେ ଶୋଇଥିବା ସରକାରଙ୍କୁ ଆଜି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପାର କରିଗଲାଣି। ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ଦାମ ୯୦ ଟଙ୍କା ଡେଇଁଛି। ବିଜେପି ସରକାର ଖୋଲାଖୋଲି ଲୁଟ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୁଣିଥରେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦାୟୀ କରୁଛି।

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ ଉପରେ ପ୍ରହାର କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୧୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୨୫.୭୨ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ ୨୩.୯୩ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହେଲାଣି। ତଥାପି ମୋଦି ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଯୁବକମାନେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ।

ଅଚ୍ଛେଦିନ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ମୋଦି ସରକାର ଏବେ ତୈଳ ଦର ଉପରେ ଲାଗୁଥିବା ସୀମା ଶ୍ଳୁକ ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।