‘ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ନାଁରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିପାରିବେନି’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆନ୍ଦୋଳନ କରିପାରିବାର ଅଧିକାର ସମସ୍ତଙ୍କର ରହିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ନାଁରେ ରାସ୍ତା ଘାଟ ବନ୍ଦ କରିବ। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ହିଁ ପ୍ରତିବାଦ କରିହେବ। ନାଗରିକକା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଶାହିନବାଗରେ ହୋଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ଏଭଳି ରାୟ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶାନ କୌଲଙ୍କେ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ବିଚାରପତି ହେଲେ ଜଷ୍ଟିସ ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋଶ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ କୃଷ୍ଣ ମୁରାଇ।

ରାସ୍ତାରେ କିମ୍ବା ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ବେଳେ ଲୋକମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍। ବିରୋଧୀର ମଧ୍ୟ ସୀମା ଅଛି। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପିକେଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ କର୍ଡନ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଉଛି ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର କେବଳ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି। ଯାତାୟାତର ଅଧିକାର ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଶାହିନ୍ ବାଗରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଉଦ୍ୟମ ସଫଳ ହୋଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନୁତାପ କରୁନାହୁଁ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସଭାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିବାଦ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସମାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ଟ୍ରାଫିକ ଅଧିକାର ସହିତ ସନ୍ତୁଳିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଶାସନ ଏଭଳି ମାମଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ, କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।