ଏବେ ସାରିଡନ୍‌ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେନ୍‌କିଲର୍‌ ସାରିଡନ୍‌ ସମେତ ୩୨୮ ପ୍ରକାରର ଫିକ୍ସଡ୍‌ ଡୋଜ୍‌ କମ୍ବିନେସନ୍‌ ବା ଏଫ୍‌ଡିସି ଔଷଧକୁ ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସାରିଡନ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଏଫ୍‌ଡିସିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିକ୍ରି କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ରୁଲିଂ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡ୍ରଗ୍ସ ମାର୍କେଟ ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ଏକ ପିଟିସନ୍‌ର ଶୁଣାଣି କରି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୯୮୮ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏଫ୍‌ଡିସି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବ୍ୟାନ୍‌ ଲଗାଇଥିବାରୁ ଆଜି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏହା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ୩୨୮ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ମଧ୍ୟରେ ସାରିଡନ୍‌ ଓ ସ୍କିନ କ୍ରିମ୍‌ ପାନ୍‌ଡ୍ରେମ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟାନ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଜି ଆବେଦନକାରୀ ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ୧୯୮୮ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାର ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୧୫ ପ୍ରକାରର ଏଫ୍‌ଡିସି ଔଷଧକୁ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାନ୍‌ରୁ ଅନେକ ଥର ବାହାରେ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନୀତି ଆପଣାଯାଉ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ଶୁଣିବା ପରେ Saridon, Piriton Expectorant and Dart ଭଳି ଏଫ୍‌ଡିସି ଔଷଧକୁ ଏହି ବ୍ୟାନ୍‌ ତାଲିକାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାରଣ ନ ଦର୍ଶାଇଲା ଯାଏ, ଏହି ୩ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ରାୟ Glaxo, Smith Kline ଓ Piramal ଭଳି କମ୍ପାନୀକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛି। କାରଣ ଏହି କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ୩ ପ୍ରକାରର ଏଫ୍‌ଡିସି ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରି ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦିଲ୍ଲୀପ ବିଶୋୟୀ ହେବେ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା କମିଶନର!

ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୪୨୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୨୩୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସେଥିରୁ ୧୦୫ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ମୋଦିଙ୍କ ନାଁରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ, ପଛରେ ପଡ଼ିଲେ ବାଜପେୟୀ

ଗେହଲଟ ଘରେ ପାଇଲଟ, ସବୁ ରାଗ ଭୁଲି ଦୁହେଁ ହାତ ମିଳାଇଲେ

ପିଇଓଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଲୋକ, ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ବିଡିଓ

ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ!

କୋମାକୁ ଚାଲିଗଲେ ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର

କରୋନା ଟିକା ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ କିଣି ପାରିବେନି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଓ ନବ ବାଦ୍ : ୧୮ ଜିଲ୍ଲାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ

‘ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ହେଲା ୪୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ’

ନୂଆ କାରଖାନା ପାଇଁ ହଜାରେ ଦିନ କୋହଳ ହେବ ନିୟମ, ୨୦ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ