ୟୁପିରେ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ‘ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୨୦ ସାଧୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ରାଜସ୍ଥାନରେ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ମାମଲାରେ ଗେହଲଟ ସରକାର ବିବାଦରେ ଥିବା ବେଳେ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ। ଗୋଣ୍ଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ରାମ ଜନକୀ ମନ୍ଦିରର ପୂଜାରୀ ସମ୍ରାଟ ଦାସ ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଶନିବାର ରାତିରେ ସେ ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏବେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁଲିସ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଗୋଣ୍ଡା ପୁଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ଶିଲେଶ କୁମାର ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ଗୋଣ୍ଡା ଇଟିଆଥୋକର ଏକ ଗାଁ ମନ୍ଦିରର ପୂଜକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଚାରି ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ପୂଜକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ସମ୍ପତ୍ତି ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଏସପି କହିଛନ୍ତି, “ତାହିରରେ ଚାରି ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି। ପୂଜକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଁର କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସହ ଜମି ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଅତୀତରେ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା।”

ଏହାକୁ ନେଇ ଯୋଗୀ ସରକାରକୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାଧୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅତ୍ୟାଚାର ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୨୦ ଜଣ ସାଧୁ ହତ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ୟୁପି କଂଗ୍ରେସ କହିଛି। କିଛି ହତ୍ୟାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କହି ସରକାର ଖସି ଯାଇଛନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।