ନୂଆବର୍ଷରେ ନୂଆ ନିୟମ: ଇ-ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ମିଳିବ DL ଓ RC

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସରିଲା ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ(ଡିଏଲ୍‌) ଓ ଆର୍‌ସି ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଏବଂ ପେପର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯୁଗ। ନୂଆବର୍ଷରୁ ସଫ୍ଟ କପିରେ ମିଳିବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ। ପୋର୍ଟାଲ ଓ ଆପ୍‌ରୁ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରି ମୋବାଇଲରେ ରଖିପାରିବେ ଲୋକେ। ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ(ଡିଏଲ୍‌) ଓ ଆର୍‌ସି ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ସ୍ମାର୍ଟ ଚିପ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ସରକାର ଇ-ଫର୍ମାଟକୁ ଆପଣାଇଛନ୍ତି। ନୂଅବର୍ଷରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ନୂଆ ନିୟମ। ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଇ-ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ମିଳିବ DL ଓ RC। ପୂର୍ବ ପରି ଆଉ ଜାରି ହେବନି ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଓ ପେପର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଭିତ୍ତିକ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ। ଏନେଇ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ସାରିଛି ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଓ କାଗଜ DL ଓ RC ଜାରି ହୋଇ ସାରିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ବୈଧ ରହିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସେପଟେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଦଲାଲଙ୍କ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଏହି ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

ସେହିପରି ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରବହନ ସଚିବ ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି, ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ବାରମ୍ବାର ଆର୍‌ଟିଓ ଅଫିସ୍‌ ଦୌଡିବାକୁ ପଡ଼ିବନି। ଅଯଥାରେ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ। DL ଓ RC ବାବଦରେ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଓ ପେପର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ୨୫୦ରୁ ୨୮୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ ମାତ୍ର ୧୪୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଲୋକମାନେ ଚାହିଁଲେ ଇ-ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ସହଜରେ ଓ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ DL ଓ RC ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିପାରିବେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ବାର୍ଷିକ ୨ରୁ ଅଢ଼େଇ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।