ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର):ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ଅଭାବକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାଏକ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ପ୍ରଦୀପ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଳାହାଣ୍ଡି-ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ଆଡକୁ ଗତି କଲାଣି । ଛତିଶଗଡକୁ ଲାଗିଥିବା ଅଂଚଳମାନଙ୍କରେ କରୋନା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ।

ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟର ଅଭାବ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ସଙ୍ଗୀନ କରୁଛି। ଦୁଇ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ସଠିକ ମାତ୍ରାରେ ହୋଇ ପାରୁନଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେଉଛନ୍ତି । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ରାୟପୁର, ବିଶାଖାପାଟଣା ଯାଉଛନ୍ତି । ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଆଉ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସମାନ ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ୍ତ କହିଛନ୍ତି ।

ତା’ଛଡ଼ା RTPCR ଟେଷ୍ଟରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା ବେଳକୁ ୪ରୁ ୫ ଦିନ ଚାଲିଯାଉଛି।  ଯାହା ଫଳରେ ଅସାବଧାନତା କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୁରନ୍ତ Antigen ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିନକୁ ୧୦ ଜଣଙ୍କର, ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଥିବା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଦିନକୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ଜଣଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

ଏହା ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଙ୍ଖେ । ଏଣୁ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଛତିଶଗଡରେ ଲକଡାଉନ ହେବା ପରଠାରୁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଆସି ନିଜ ଗାଁରେ ରହିଲେଣି । ଯଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଟେଷ୍ଟିଂର ସୁବିଧା କରାନଯାଏ ତାହେଲେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଟେଷ୍ଟିଂ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କି କୋଭିଡର ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।